Zakon postoji, ali...
51

Funkcioneri u FBiH mogu biti u sukobu interesa, nema ih ko sankcionisati

A. Ku.
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Nacrt zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti u FBiH povučen je iz parlamentarne procedure u proljeće 2023. te je na taj način omogućeno funkcionerima da implementirajući postojeći zakon neometano budu u sukobu interesa jer ih nema ko sankcionisati.
Naime, u nacrtu koji je povučen definisano je da zapošljavanje srodnika u istom organu vlasti u kojem nosilac javne funkcije vrši dužnost ili u organu nad čijim radom vrši direktan nadzor predstavlja sukob interesa nosioca javne funkcije.

Dalje se navodi da nosilac javne funkcije ne smije koristiti svoj položaj za privilegovanje lica pri zapošljavanju i ostvarivanju njihovih drugih prva iz radnopravnog statusa.

Problem s postojećim zakonom je što sukob interesa u FBiH nema ko da sankcioniše, jer nikada nije određeno tijelo koje bi primjenjivalo ovaj federalni zakon, nakon što je došlo do izmjena državnog zakona, kada je tu nadležnost izgubila Centralna izborna komisija BiH (CIK).

Novi zakon bi trebao, između ostalog, tretirati i ovo pitanje.

Direktorica Transparency Internationala Ivana Korajlić u razgovoru za Klix.ba kaže kako godinama ukazuju na ovaj problem.

"Trenutno nema određene institucije koja bi utvrdila postojanje sukoba interesa, s obzirom na to da novi zakon nije usvojen. Povučen je iz procedure čim se konstituisao trenutni sastav Vlade FBiH", kaže nam Korajić.

Dodaje da je Transparency International godinama upozoravao da ne postoji mehanizam da se utvrdi odgovornost za kršenje Zakona o sukobu interesa FBiH.

"Zakon postoji, ali nema nadležnog tijela i to je dovelo do situacije u kojoj je veliki broj nosilaca javnih funkcija ne samo na federalnom, već i na kantonalnom nivou, u situacijama da obavlja nespojive funkcije. S druge strane, sklapaju se ugovori s firmama s kojima su direktno povezani ili oni ili njihovi članovi porodice ili se članovi porodice imenuju na ključne pozicije, sve ono što nije dozvoljeno po zakonu, ali prolazi i ne utvrđuje se odgovornost, jer svima odgovara da ne postoji tijelo koje bi utvrdilo i izreklo sankcije", naglašava.

Kaže nam da je Transparency International dobio informaciju o statusu povučenog Nacrta zakona o sprečavanju sukoba interesa nakon upućenih brojnih upita i inicijativa.

"Zvanična informacija je da se dorađuje i da postoji radna grupa koja radi na tom zakonu", zaključila je Korajlić.