Gdje su "nestala" 42 miliona KM za plate Srba u institucijama BiH koje je Dodik najavio
Uprkos tome, lider SNSD-a je nastavio po svom, poručivši da RS ima novac za plate do kraja godine i da neće biti problema, jer je to "konsenzus svih u RS-u o tome". I tada je Dodik ponovo pokušao obmanuti javnost, jer su opozicionari odmah odgovorili da ne postoji nikakav dogovor o tome i da takva odluka mora biti donesena u institucijama.
Prvi čovjek SNSD-a je rekao i da će novac biti isplaćen iz budžeta RS-a ukoliko ne bude, kako je rekao, "nekih dogovora".
Javnost nije vidjela nikakav dogovor na državnom nivou u vezi s blokadom koju su proizveli političari iz RS-a zbog Inzkovog zakona o negiranju genocida, ali ipak dogodila se deblokada kada je kao grom iz vedra neba stigla informacija da je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija (SNSD) sazvao vanrednu telefonsku sjednicu na kojoj su državni ministri jednoglasno glasali za privremeno finansiranje institucija BiH.
Kao što smo već pisali, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je nedavno pisao Zoranu Tegeltiji i njegovim zamjenicima Biseri Turković i Vjekoslavu Bevandi sa zahtjevom da se održi sjednica Vijeća ministara.
Nije dugo prošlo, taj zahtjev je ispunjen, a ova vijest u medijima bliskim vlasti u RS-u prenesena je veoma stidljivo, valjda da se "javnost ne uznemirava". Dodik se kratko pokušao opravdati kazavši da su sada odlučivali u Vijeću ministara, ali "da više neće".
Jasno je da je jučerašnje učestvovanje SNSD-ovaca na sjednici Vijeća ministara BiH bilo direktno kršenje zaključaja Narodne skupštine RS-a i da su institucije BiH deblokirane jer apsolutno nikakav interes RS-a nije bio ugrožen, ma kako ga željeli sada predstaviti i saprati sa sebe svoje poteze.
"Ova odluka je u interesu Republike Srpske, jer će to omogućiti plate za 7.000 ljudi iz RS, zaposlenih u institucijama BiH", rekao je Dodik i zaključio ovu priču.
Ono što se može sada očekivati jeste da javnost i opozicija počnu postavljati pitanja vladajućoj strukturi, odakle su namjeravali isplatiti 42 miliona KM (novembar i decembar po 21 milion) zaposlenima u institucijama BiH i gdje će taj novac sada biti usmjeren s obzirom na to da ga, očito, ima viška.