HNS "odbacio" izvještaj Valentina Inzka koji je predstavio Vijeću sigurnosti UN-a
Iako izostavljeno u izvještaju, navodi se u saooćenju, Dejtonski mirovni sporazum narušava se brojnim izazovima, uključujući; karakteriziranjem hrvatskoga naroda manjinom; pozivima bošnjačkih stranaka za nametanjem ''komšića'' na nižim razinama vlasti; najavama bošnjačkih stranaka o kršenju Dejtonskog sporazuma na štetu Hrvata na Općim izborima 2022.; nelegalnim i nelegitimnim sazivom SIP-a; ignoriranjem nelegitimnosti člana Predsjedništva BiH; prešućivanjem politike SDA koja relativizira i priječi implementaciju sporazuma o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH te politikama mržnje prema Hrvatima i opstruiranjem ustavno-zagarantiranih prava konstitutivnih naroda".
HNS BiH podsjeća da se visokom predstavniku članom II Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma u zadatak stavlja praćenje provođenja Mirovnog sporazuma te, sukladno, naglašava da visoki predstavnik, koji u svom mandatu treba djelovati nepristrano, mora uvažavati demokratski izražena stajališta jednakopravnih konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine.
"Predstavnici hrvatskoga naroda upozoravaju na sve intenzivnije pozive za ugrožavanjem ustavnog poretka BiH i podrivanjem stabilnosti na inicijativu političkog Sarajeva. Također, ističu zabrinutost sve češćim pozivima za degradiranjem Ustava BiH i kršenjem neovisne političke volje i prava konstitutivnih naroda. Hrvati, kao ravnopravan i državotvoran narod, neće biti suučesnici štetnih sarajevskih aspiracija te će nastaviti rad na ostvarenju razvijene, demokratske i europske BiH", poručuju iz HNS-a.
Osobito, dodaje se u saopćenju, u svjetlu 25. obljetnice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je Bosni i Hercegovini donio mir, a uvažavajući činjenicu da se visoki predstavnik u svom Izvješću ograđuje od korištenja ovlasti i potvrđuje važnost demokratskih procesa te predstavnika koje su birali žitelji BiH, Hrvatski narodni sabor poziva na prepoznavanje stavova legitimnih političkih predstavnika, zaštitu Dejtonskog mirovnog sporazuma, daljnji napredak ka članstvu BiH u Europskoj uniji i Sjevernoatlantskom savezu (NATO) te stabilizaciju unutarnjeg dijaloga.