Internacionalna škola pčelarstva u Sarajevu: Spašavanjem pčela spašavamo svoju budućnost
Na edukaciju su došli studenti iz 13 partnerskih država. Školu će pohađati kako iskusni pčelari kako bi proširili svoja znanja, tako i oni koji se prvi put susreću s ovom granom poljoprivrede.
"Mnogo nam znači da se obrazuju mladi kadrovi koji će naslijediti pčelare. I nama su korisna ova predavanja i nova znanja. Svake godine organizujemo edukacije i dovodimo ljude iz regiona, ali ovo je na najvišem nivou", rekao je Midhat Hodžić iz Saveza udruženja pčelara KS.
Na Butmiru je napravljen pčelinjak koji će se koristiti u ogledne i edukativne svrhe. U školi učestvuju sa "LifeADA" partnerskih institucija iz Hrvatske, Njemačke, Austrije, Albanije, Kosova, Slovenije i Crne Gore, kao i grupe pčelara iz Saveza udruženja pčelara Kantona Sarajevo.
"Došao sam da proširim svoja znanja o zaštiti životne sredine i pčela. Stalno rastuća populacija ljudi u svijetu dovodi do zagađenja životne sredine, a pčele su te koje mogu promijeniti sve. Pčele su te koje pomažu u poljoprivrednoj proizvodnjo i zaštitom na pčelama radimo na zaštiti životne sredine", rekao je Adnan Wazir, student Univerziteta Stuttgart u Njemačkoj.
Presijecanjem vrpce školu su svečano otvorili predstavnici Općine Ilidža te koordinator projekta prof.dr. Nedžad Karić. Škola traje do 24. septembra ove godine.
Ova škola rezultat je rada u okviru TEMPUS projekta LifeADA (Lifelong learning for sustainable agriculture in Alps-Danube- Adriatic Region) na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, u sklopu kojeg je pokrenuta I inicijativa za uspostavljanjem pčelinjaka naučno-istraživačkog i stručnog karaktera.