Revizija
2

Javašluk Ministarstva prosvjete RS-a: Nisu prikazali 6,4 miliona KM za plate

Piše: M. T.
Ministar Dane Malešević (Foto: SRNA)
Ministar Dane Malešević (Foto: SRNA)
Ako se izuzme Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a koje je tri godine zaredom (2012., 2013. i 2014.) od Glavne službe za reviziju RS dobijalo negativnu ocjenu za poslovanje u prethodnoj godini, ostala ministarstva i druge javne institucije u RS vrlo rijetko zasluže negativno mišljenje, iako je mahom riječ o propustima koji RS koštaju milione maraka.

I pored silnih neregularnosti evidentiranih u poslovanju Ministarstva prosvjete i kulture RS i institucija pod njegovim okriljem u 2016. godini, ni ovaj resor nije dobio negativno mišljenje, nego ono s rezervom.

Jedna od najkrupnijih zamjerki revizora odnosi se na obaveze koje nisu prikazane po osnovu plata zaposlenih u institucijama ovog resora.

"U zbirnim finansijskim izvještajima Ministarstva prosvjete i kulture RS i institucija u njegovoj nadležnosti na dan 31. 12. 2016. godine nisu iskazane obaveze po osnovu ličnih primanja u najmanjem iznosu od 6.492.563 KM i obaveze iz poslovanja u najmanjem iznosu od 1.877.836 KM, što nije u skladu s članovima 73. i 84. Pravilnika o računovodstvu, računovodstvenim politikama i računovodstvenim procjenama za budžetske korisnike u Republici Srpskoj", naveli su revizori.

Prenošenje obaveza iz prethodne godine ili probijanje budžeta je "modus operandi" većine ministarstava u Vladi RS pa tako i Ministarstva prosvjete.

"Ministarstvo prosvete i kulture RS i institucije u njegovoj nadležnosti stvorili su obaveze veće od raspoloživog budžeta najmanje u iznosu od 10.798.157 KM, odnossno neiskazane obaveze tekućeg i prethodnog perioda 8.370.399 KM i tekuće obaveze evidentirane preko rashoda u iznosu od 2.427.758 KM, što nije u skladu s članom 40. stav 1. Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske”, također su konstatovali revizori.

Obaveze Ministarstva prosvjete i kulture RS i institucija u njegovoj nadležnosti u iznosu od 13.050.953 KM, dospjele za plaćanje zaključno sa 31. 12. 2016. godine, uključene su u izvršenje budžeta za 2016. godinu iako raspoloživa budžetska sredstva za njihovo izmirenje nisu osigurana do isteka roka za izradu i dostavljanje finansijskih izvještaja, odnosno do 28. 2. 2017. godine, što nije u skladu s članovima 39. i 40. Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske, navodi se u izvještaju.

U ovom resoru se ne poštuju ni prava zaposlenih, odnosno Posebni kolektivni ugovori, što je također evidentno iz izvještaja.

"Javna ustanova Studentski centar 'Nikola Tesla' Banja Luka isplatio je putem sindikalne organizacije naknade zaposlenima u robi u iznosu od 82.400 KM, što nije u skladu s članovima 29-31. Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti obrazovanja i kulture", zaključuju revizori.

Nakon svega, postavlja se pitanje po kojem osnovu je Ministarstvu prosvjete RS za poslovanje u prošloj godini dato mišljenje s rezervom, a ne negativno.