Kako osigurati vlastite zalihe hrane i uzgajati poljoprivredne proizvode?
Mart je mjesec intenzivnih priprema staklenika, plastenika i parcela na otvorenom za sjetvu i sadnju kako bi se osigurao dovoljan broj presadnica potrebnih za uzgoj paradajza, paprika i drugih kultura koje se sade u plastenicima a u ovisnosti o temperaturama, i za uzgoj na otvorenom.
Svi alati, sadni materijali i ostale potrepštine neophodne za proljetnu sjetvu, dostupni su u poljopivrednim apotekama. Na pijacama su cijene poljoprivrednih proizvoda ove godine znatno veće što je posljedica niskih prinosa zbog prošlogodišnje suše koja je zahvatila širi region.
Visoke cijene energenata i đubriva upućuju na to da će ovogodišnja sjetva biti izuzetno skupa a cijene voća i povrća nastavit će rasti. Strah od nestašice hrane uzrokovan ratnim dešavanjima u Ukrajini potakao je veliki broj stanovnika da stvaraju reserve hrane a kako se značajan dio preselio iz sela u gradove, hrane se jeftinijom i manje kvalitetnom uvoznom hranom.
"Iskoristimo dane koje su pred nama, idealno je vrijeme za pripremu zemljišta za sadnju louka, sjetvu graška, špinata, slate, mrkve, a kad malo zatopli sadnju krompira I drugih povrtlarskih kultura, sjetvu kukuruza, graha, tikve i bundeve. Vlastite proizvode možemo imati na trpezi već za mjesec dana. Računa se da je normalna opskrba četveročlane porodice osnovnim povrtlarskim proizvodima koji se uspješno uzgajaju na ovim prostorima dovoljna površina od od 200-350 m2 zemljišta ovisno od primjenjene tehnologije uzgoja, dostignutog znanja i zemljišnim pogodnostima”, ističe rukovoditelj Zavoda za zaštitu bilja u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane (INZ) Kasim Velić.
Gotovo 90% poljoprivredne proizvodnje u EU danas predstavlja hranu uzgojenu po metodologiji čiji je cilj između ostaloga i smanjena potrošnja sredstava za zaštitu bilja i drugih agrohemikalija (herbicida, pesticida, fungicida, zoocida, akaricida i slično, vještačka đubriva).
Mini baštu ili vrt možete organizirati u stanu, na balkonu u saksijama ili na ravnim krovovima gdje se najčešće sadi začinsko bilje.
"U posljednje vrijeme u kuhinjama je sve popularnije uzgajanje klijanaca, lucerka, pasulja i pšenice u posudicama sa malo vode ili u specijalnim posudama. Klijanci mogu biti važan dodatak našoj svakodnevnoj prehrani, bogat su izvor vitamina, minerala, aminokiselina i antioksidansa koji se najčešće konzumiraju u svježem stanju i ne dolazi do gubitka hranjivih materija” dodao je Velić.
Povrće je izvor biološki značajnih materija za čovjeka, kao što su vitamini, mineralne materije, fitoncidi i dr. a mnoge vrste su i tradicionalna ljekovita sredstva u narodnoj medicini.