Koliko digitalne tehnologije utječu na zdravlje mališana: Ozbiljne posljedice kod djece svih uzrasta
Digitalne tehnologije imaju brojne beneficije i u mnogome su nam olakšali život. Ali dobro je poznato koliki utjecaj imaju na zdravlje odraslih, a posebno djece.
Nekontrolisano i prekomjerno korištenje telefona, tableta i laptopa već daje svoje negativne rezultate, a često roditelji reaguju kada je šteta nanesena razvoju i zdravlju djece već nanesena.
Doktorica pedijatrije iz doma zdravlja Ilidža Amela Kulašević za Klix.ba je pojasnila koji su to najčešće uočene negativne posljedice korištenja digitalnih uređaja kod djece.
"Nervni sistem djece je još uvijek u razvoju i osjetljiv je na sve podražaje, posebno na vanjske podražaje. Sve više govorimo u utjecaju digitalne tehnologije na zdravlje male populacije počevši od dojenačke pa sve do predškolske dobi. Upravo to neograničeno i nekontrolisano korištenje mobitela, tableta može dovesti do nedostatka koncentracije", rekla je.
Ona je pojasnila da u ordinaciji često se susreće s djecom koja ne mogu da funkcioniraju bez telefona i majkama koje nude telefon djetetu da bi se smirilo i da bi se mogao obaviti pregled.
"Ono što mogu da vidim kroz ordinaciju jeste upravo taj nedostatak koncentracije i komunikacije. Kada se obratite djetetu, trebalo bi da vas pogleda, da uspostavite kontakt. Pogotovo kad ga majka uputi na drugu osobu nekim blagim riječima. Ali često mi se dešava u ordinaciji da nastave da gledaju u taj mobitel ili tablet. Nema prekida u toj virtuelnoj komunikaciji koju bi naš razgovor uživo trebao da prekine. To sam najviše zapazila kroz rad s djecom", pojasnila je doktorica Kulašević.
Nedostatak koncentracije i komunikacijskih vještina nisu jedine negativne posljedice koje nosi korištenje degitalnih uređaja.
"Također to može dovesti da poremećaja sna koji je vrlo bitan, kao i do poremećanja hranjenja, do nemogućnosti koncentracije što vremenom dovodi do zastoja u razvoju socijalnih i emocionalnih vještina kod djece od ranog uzrasta", rekla je.
Nerijetko jedna od posljedica je manjak fizičke aktivnosti koja često dovodi do gojaznosti. Sada u Bosni i Hercegovini imamo preko 17 posto gojazne djece.
"I tu bi se trebalo djelovati preventivno i ono što struka preporučuje da se ne koriste digitalne tehnologije, da se to zamijeni boravkom na otvorenom u interakciji sa drugom djecom uživo kroz igru, u prirodi, da se koriste neki drugi edukativni sadržaji uživo. Vremenom kada budu školarci, naravno, neminovno je da će se digitalna tehnologija koristiti", poručila je.
Roditelji trebaju biti uzor svojoj djeci, stoga pored toga što se treba kontrolisati i ograničavati vrijeme koje dijete provodi s telefonom, trebaju pokazati primjer mališanima koji kopiraju njihovo ponašanje.
Stoga je jako važno da i odrasli smanje korištenje digitalnih uređaja koliko god je to moguće.
To vrijedi i za ishranu. Ukoliko od malih nogu ukažemo djetetu na važnost zdrave ishrane i pokažemo to na vlastitom primjeru, izbor zdravih namirnica će prerasti u naviku mališana što će rezultirati gubitkom interesa prema nezdravoj prehrani.
"U manjku slobodnog vremena potrebno je izbalansirati upravo to vrijeme provedeno sa djecom, da ono bude kvalitetno. Uz razgovor, komunikaciju, priču, uz čitanje priča. Upravo razgovor sa djetetom može zamijeniti telefon i virtuelnu realnost", rekla je doktorica.
Jedan od važnih uzroka pojavljivanja navike kako kod djece, tako i kod roditelja jeste da telefon ili tablet služi kao najlakši način odvraćanja pažnje djeci kada im je dosadno ili kada se loše osjećaju.
"Upravo dok čeka u redu, zašto da šutimo, da svako drži svoj telefon kad možemo da razgovaramo i komuniciramo s djecom. Ponekad možemo dati telefon ukoliko je to kratkoročno čekanje u redu. Ali je preporuka da to ne preraste u naviku. Možete se igrati i dok čekate u redu sa djetetom. Interakcija sa drugom djecom, sa roditeljima najbolja je zamjena svakom digitalnom uređaju", zaključila je doktorica.
U savremenom dobu često nemamo dovoljno vremena za odmor, a tih nekoliko sati u toku dana često, nažalost, provedemo listajući stranice na društvenim mrežama. Sasvim je razumljivo da je to posato neodvojiv dio našeg svakodnevnog života, ali ne zaboravite izdvojiti vrijeme i za mališane koji gledaju na vas i kojima ste najveći uzor.
Pričajte sa njima, igrajte se i pazite na njihovo osjetljivo mentalno, ali i fizičko zdravlje.