Brojne primjedbe
27

Najavljena vanredna sjednica UNSA: Neprihvatljiv Prijedlog zakona o visokom obrazovanju

Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Univerzitet u Sarajevu održat će u četvrtak 7. vanrednu sjednicu Senata zbog vanredne situacije izazvane Prijedlogom zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo od 19. jula 2017. godine, koji bi trebao biti predmet odlučivanja na sljedećem zasjedanju Skupštine Kantona Sarajevo zakazanom za 31. juli.

Senat Univerziteta u Sarajevu je na svojoj 10. redovnoj sjednici održanoj 19. 07. 2017. godine upoznat sa tekstom Prijedloga zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, koji je Vlada Kantona Sarajevo istoga dana usvojila, a koji bi trebao biti predmet odlučivanja na sljedećem zasjedanju Skupštine Kantona Sarajevo zakazanom za 31. 07. 2017. godine.

S tim u vezi Senat Univerziteta u Sarajevu naznačava da je postojeći Prijedlog zakona o visokom obrazovanju neprihvatljiv za Univerzitet u Sarajevu imajući u vidu zagarantirane akademske slobode, akademsku samoupravu i autonomiju.

"Iako cijenimo napore Vlade Kantona Sarajevo, na čelu sa premijerom, u nastojanju da se dođe do boljeg teksta Zakona, Univerzitet u Sarajevu smatra da ovaj tekst Zakona i dalje ne predstavlja reformski zakon", poručili su.

Također, Senat UNSA smatra neprihvatljivim rješenje iz Prijedloga teksta zakona kojim se Upravnom odboru daje pravo da razrješava rektora/dekana/direktora iako mu to ne bi smjelo biti u nadležnosti. Univerzitet u Sarajevu smatra da je jezgro autonomije Univerziteta institucionalna autonomija njegovih tijela, što podrazumijeva da je razrješavanje rektora/dekana/direktora u isključivoj nadležnosti onih tijela koja su ih i birala.

Osnovna pretpostavka funkcioniranja misije i vizije te strateških ciljeva Univerziteta je njegovo finansiranje. Univerzitet u Sarajevu prihvata sve jasne i precizne postupke prelaska na trezorsko poslovanje. Međutim, Univerzitet upozorava i izražava zabrinutost da su ponuđena rješenja za uspostavljanje trezorskog poslovanja nedorečena, neprecizna i nejasna, te da njihova realizacija ne bi bila provodiva u praksi i dovela bi u pitanje daljnje funkcioniranje Univerziteta, posebno imajući u vidu međunarodne projekte i uključenost Univerziteta u Sarajevu u evropski prostor visokog obrazovanja, naveli su u saopćenju.

Za realizaciju ponuđenih rješenja integracije Univerziteta u Sarajevu nije predviđen realan vremenski rok, što može dovesti do apsolutne paralize rada i razvoja Univerziteta u Sarajevu.

I konačno, poručuju da ostaje otvoreno pitanje postupka prema kojem se donosi ovaj zakon s obzirom na povlačenja prethodnog prijedloga iz skupštinske procedure, te činjenice da je ovo novi Prijedlog zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, navodi se u saopćenju Senata UNSA.