U prošloj godini bilo je oko 1.000 prijava građana na rad pravosuđa, a na drugom mjestu je rad uprave.
"Žalbe građana postaju sve kompleksnije i ukazuju na višestruke povrede prava. Najčešće se uz kršenje određenih prava veže i segment diskriminacije, tako da sam postupak koje provode Ombudsmani postaje sve kompleksniji i dugotrajniji" upozorila je Džumhur u izjavi novinarima u Banjoj Luci.
Ukazala je na potrebu da se uskladi domaće sa zakonodavstvom EU, jer bez dobrih zakona nemoguće je ostvariti vladavinu prava.
"Ako se analizira rad parlamenata u BiH i usvojeni zakoni u protekle dvije godine, može se reći da postoji ozbiljna zabrinutost u vezi s tim pitanjem", rekla je.
Dodala je i da postaje sve teže baviti se ljudskim pravima u BiH, jer gotovo svako pitanje koje se tiče običnih građana veoma brzo dobija etiketu političkog.
Ombudsmani BiH Jasminka Džumhur, Nives Jukić i Ljubinko Mitrović danas su u Banjoj Luci razgovarali s kolegama iz Srbije, koje je predvodio Zoran Pašalić.
Istaknuta je važnost regionalne saradnje, ljudskih prava civilnih žrtava rata, ekonomsko-socijalnih prava i ostvarivanja prava na penziju itd.
Neophodno je, kako su naveli, da se radi na rješavanju problema zaštite ljudskih prava te funkcioniranja pravosuđa.