Radivojac je za novinsku agenciju Patria objasnio kako zapravo uzgaja visokokvalitetne matice koje je dopremio iz Instituta Celle u Njemačkoj, a koje su u Institutu selekcinisane da daju samo mirne pčele. Takve pčele se na pčelinjacima u BiH još uvijek mogu vidjeti vrlo rijetko, ili skoro nikako.
-
Stručnjaci u Njemačkoj su selekcijom došli do matica koja rađaju pčele koje su izuzetno mirine, a koje uz to daju i veće prinose meda, najmanje 30 posto više od pčela koje pčelari tradicionalno uzgajaju u Bosni i Hercegovini – rekao je Radivojac za Patriju, dodajući da su domaće pčele, one koje se mogu vidjeti na većini bosanskohercegovačkih pčelinjaka, upropaštene nekontrolisanim unošenjem drugih rasa pčela, naročito italijanske pčele i kavkaske pčele.
-
Upravo zbog toga u BiH imate pojave da cijeli pčelinjaci donose jako malo nektara, najveći broj pčela je agresivan a kolonije su sklone rojenju, što pčalara dovodi u nepovoljan položaj, naročito ako se rojenje dešava u vrijeme intenzivnih pčelinjih paša – objašnjava Radivojac.
Ona keže da su matice koje uzgaja i koje od ove godine nudi i drugim pčelarima naročito pogodine za pčelare početnike, zatim za pčelinjake koje se nalaze u naseljenim mjestima jer njihove pčele ne napadaju susjede, a trebaju ih imati i pčelari profesionalci zbog većih prinosa.
Stručnjaci proglašavaju Bosnu i Hercegovinu za zemlju sa visokim potencijalom za bavljenje pčelarstvom, a med sa bh. polja jedan je od najkvalitetnijih medova u svijetu, piše Patria.