Provjerili smo gdje RS najviše izvozi i odakle uvozi dok Dodik prijeti sankcijama Njemačkoj
No upravo ovakva Dodikova retrogradna politika, odsječena od realnosti, osim što prijeti miru i stabilnosti u BiH, dovoljno govori o njegovoj politici koja cijeli entitet, ali i BiH, vodi u ekonomski kolaps.
A kuda vode Dodikove nesuvisle prijetnje kontramjerama svjetskim ekonomskim velesilama, naprimjer Njemačkoj i Italiji?
Najznačajnije i najveće tržište s kojim Republika Srpska ostvaruje vanjskotrgovinsku razmjenu je tržište Evropske unije (EU).
Najveći vanjskotrgovinski partneri Republike Srpske u prvih šest mjeseci 2021. godine bili su Srbija sa 16,48 posto, Italija sa 14,86, Hrvatska sa 10,21, Njemačka sa 9,72, Slovenija sa 9,37, Austrija sa 5,28 i Kina sa 4,16 posto.
Ukoliko bi samo Njemačka i Italija, koje imaju čvrste stavove o pogubnoj politici Milorada Dodika, uvele sankcije vlastima RS-a, u pitanje bi došlo čak 24,58 posto vanjskotrgovinske razmjene, jer bi se na udaru našle i najveće kompanije povezane s vladajućim režimom i pojedincima.
Top pet zemalja u koje entitet RS izvozi:
- Srbija (267 miliona eura)
- Hrvatska (265 miliona eura)
- Italija (260 miliona eura)
- Slovenija (211 miliona eura)
- Njemačka (188 miliona eura)
Top pet zemalja iz kojih RS uvozi robu:
- Srbija (436 miliona eura)
- Italija (342 miliona eura)
- Njemačka (210 miliona eura)
- Kina (181 milion eura)
- Slovenija (162 miliona eura)
Interesantno, bh. entitet RS u prijateljsku Rusiju je izvezao 10 miliona eura robe u proteklih deset mjeseci, a iz Rusije uvezao za 28 miliona eura. Kada je riječ o Kini, RS je izvezla cijelih 5,8 miliona eura.
Republika Srpska je u prvih šest mjeseci 2021. godine ostvarila ukupan vanjskotrgovinski promet od 4,56 milijardi KM, koji je za 866,36 miliona KM, odnosno 23,42 posto veći u odnosu na isti period lani.
U pretpandemijskoj godini čak 74 posto svojih proizvoda RS je izvozila u zemlje EU, dok se s tog tržišta uvozi oko 57 posto proizvoda i usluga. Najveći promet od zemalja članica EU, bh. entitet RS ima s Italijom.
Kada je riječ o uvozu, čak 50 posto uvoza Republike Srpske ide na proizvode iz Italije, Njemačke i Slovenije.
Nova šefica njemačke diplomatije jučer je rekla da se zalaže za uvođenje sankcija Dodiku i njegovim partnerima, a nakon što je u petak NSRS izglasao zaključke o povlačenju nadležnosti, taj potez oštro su osudile zemlje Kvinte (SAD, Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Italija i Delegacija EU).
Treba podsjetiti da je bivši njemački ministar vanjskih poslova Heiko Mass nedavno kazao da Njemačka neće slati novac u entitet koji radi na uništenju BiH, a to bi značilo zaustavljanje brojnih projekata.
RS je u svađi i s MMF-om, posebno nakon što je Fiskalno vijeće BiH, kojim predsjedava Zoran Tegeltija (SNSD), odbilo poziv za hitan sastanak sa šeficom Misije MMF-a za BiH Alineom Iancu.
Inače, BiH je u prvoj polovini godine najviše robe plasirala na zahtjevno njemačko tržište, a vrijednost isporučenih proizvoda porasla je za 6,63 posto u odnosu na isti lanjski period.
Na listi top pet zemalja iz kojih je BiH u prvih šest mjeseci ove godine uvezla najviše robe nalaze se iste zemlje kao i kod izvoza, ali je njihov poredak malo drugačiji - najviše robe uvezeno je iz Hrvatske, a slijede Srbija, Njemačka, Italija i Slovenija.
* Podaci o izvozu za entitet RS su uzeti zbog statistike koja se vodi na entitetskom nivou te poređenja s obzirom na političke aspiracije vlasti tog entiteta.