Prvačići u KS dobit će engleski jezik i informatiku: Roditelji nemaju razloga za brigu
Kako su nam kazali iz Kantonalnog ministarstva obrazovanja, nauke i mladih, ova reforma je bila prijeko potrebna, a neće dodatno opteretiti đake prvake, što bi trebalo umiriti strahove roditelja.
Učenici će imati priliku, pored drugih predmeta, izučavati i ova dva ključna predmeta kroz igru i zabavu.
Dodatna fizička aktivnost će obradovati učenike
"Presretni smo uvođenjem dodatnog časa tjelesnog odgoja, budući da se trudimo djecu što više uključiti u fizičke aktivnosti i rekreaciju, a što manje ih ostaviti da sjede u klupama. Ovo će ih sigurno obradovati", komentariše Aida Jerlagić, potpredsjednica Udruženja učitelja KS.
Kako kaže Jerlagić, djeca su svakako upoznata s informatikom i stranim jezicima još od najranije dobi, a u školi će imati priliku kroz zabavu i igru se bliže upoznati s predmetima.
"Djeca će dobiti nove sadržaje, što njihov uzrast i zahtijeva. Potrebno im je konstantno mijenjanje aktivnosti, tako da će ovo služiti više kao rasterećenje. Roditelji se ne trebaju plašiti da će djeca biti preopterećena ili da će imati više obaveza u školi ili kod kuće", kaže Jerlagić.
Učitelji su glavni nosioci reformskih procesa, a do sada su se uspješno izborili sa svim. Oni su ti koji žele stjecati kompetencije i znanje kako bi ga prenosili djeci.
Informatiku će učenicima predavati učitelji koji će tokom posljednje sedmice augusta proći individualnu, kao i grupnu edukaciju s profesorima Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu te su sigurni kako će ovo biti sasvim dovoljno vremena kako bi se nastavnom kadru pružila adekvatna obuka.
Jednostavni sadržaji prilagođeni uzrastu
"Predmet informatike u prvom razredu osnovne škole bit će zasnovan na sadržajima preventivne prirode iz ove oblasti, kao naprimjer 'kako pravilno sjediti za kompjuterom' i slično. Dakle jednostavni sadržaji, nikakvi softverski programi ne dolaze u obzir", rečeno nam je iz Ministarstva.
Novost je i uvođenje engleskog jezika u klupe prvačića, kao i dodatni čas tjelesnog i zdravstvenog odgoja.
Iz Ministarstva posebno naglašavaju kako ovo ne znači tri dodatna predmeta te ističu kako je, kada je riječ o tjelesnom i zdravstvenom odgoju dodan još samo jedan čas sedmično. Smatraju i kako je djeci potrebno više kretanja kako bi se borili protiv sve većeg broja pretile djece.
Bez pauze u izučavanju stranog jezika
Uvođenjem engleskog jezika prate se svjetski trendovi te se preskače nepotrebna pauza između učenja jezika u vrtiću i ponovnog nastavka u trećem razredu.
Do sada je u predškolskom obrazovanju bio predviđen engleski jezik, a u osnovnom su učenici ovaj predmet dobijali tek u trećem razredu.
Iz Ministarstva smatraju kako je pauza od dvije godine u učenju stranog jezika u dobi kada dijete najviše i najbolje "upija", neprihvatljiva, stoga su se i odlučili na ovakav potez.
Zajedno s ovim ukinute su vannastavne aktivnosti koje prema analizama nisu davale nikakve rezultate, niti su se odvijale na adekvatan način.
"Ovo je jedna veoma kvalitetna i pozitivna promjena koja će doprinijeti kvalitetnijem obrazovanju naše djece", dodaju.
Reforma sistema osnovnog obrazovanja od ove školske godine primjenjivat će se isključivo na području Kantona Sarajevo, iako su i drugi kantoni na području FBiH zainteresovani za slične projekte.