Rast cijena hrane stvorio glavobolju i javnim ustanovama: Dobavljači sve češće raskidaju ugovore
Javne ustanove su u okviru zakonskih obaveza sklopile ugovore sa dobavljačima hrane po starim cijenama. Poremećaj opskrbnih lanaca i skok cijene hrane doveo je do situacije da se dobavljačima više ne isplati dostavljati prehrambene proizvode po starim cijenama.
Kako saznajemo već mnogi dobavljači hrane su počeli da otkazuju ugovore jer im je čak isplatnije da se aktivira bankovna garancija nego da nastave isporučivati hranu po starim cijenama. Da je problem ozbiljan potvrđeno je iz više javnih ustanova koji u okviru djelatnosti imaju i ishranu.
U postojećim ugovorima kako su sklopljeni po zakonu o javnoj nabavci nije moguće dodavati anekse u sklopljene ugovore. U slučaju da se raspiše novi konkurs sa standardnom procedurom o javnim nabavkama to bi se moglo odužiti zbog same procedure.
Da problem postoji potvrdio nam je i direktor Javne ustanove "Studentski centar" Sarajevo, Amar Dovadžija.
Prema Dovadžijim riječima Studentski centar ima probleme posebno kada su u pitanju brašno i ulje, gdje je na zahtjev dobavljača raskinut ugovor za brašno, kada je u pitanju ulje imali su dva dobavljača koji nisu htjeli da potpišu ugovor zbog rasta i nestabilnosti cijena. Neke Javne ustanove akutnu krizu pokušavaju riješiti u okviru zakona koji omogućava direktne sporazume u iznosu do 6000 KM plus PDV.
Dovadžija uvjerava da ishrana stanara studentskih domova neće doći u pitanje te da su izašli rješenje.
"Nešto smo riješili donacijama, nešto smo išli u izmjenu plana javnih nabavki gdje smo išli na direktne sporazume do kraja akademske godine riješimo taj problem pa ćemo vidjeti šta će biti u narednom periodu", izjavio je za Klix.ba, direktor JU "Studentski centar" Sarajevo.