Tekst za Newsweek
35

Rosensaft nakon deklaracije sa reisom Kavazovićem predstavio principe dijaloga za muslimansko-jevrejski mir

F. H.
Izvor: Newsweek
Izvor: Newsweek
Američki Newsweek objavio je tekst jevrejskog profesora i bivšeg potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Rosensaft nazvan "Principi dijaloga za muslimansko-jevrejski mir", a inspirisan dokumentom kojeg je sa reisul-ulemom Huseinom Kavazovićem potpisao u Srebrenici.

Rosensaft je naveo da je na 27. januar Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, kada se obilježava 79. godišnjica oslobađanja nacističkog logora smrti Auschwitz-Birkenau sa Husein ef. Kavazović i ja izdali niz načela za muslimansko- jevrejski, ali zapravo, za bilo kakav međuvjerski dijalog.

"Učinili smo to u vrijeme kada se naše zajednice širom svijeta sve više udaljavaju jedna od druge, prečesto suprotstavljene političkim i vjerskim vođama s namjerom potpirivanja plamena mržnje i paranoje. Učinili smo to u Memorijalnom centru Srebrenica u Potočarima, u Bosni, mjestu genocida u Srebrenici u julu 1995. u kojem su ultranacionalističke paravojne siledžije bosanskih Srba ubile hiljade Bošnjaka, odnosno bosanskih Muslimana, muškaraca i dječaka, silovali i zlostavljali bošnjačke žene i djevojke, i prisilno deportirao više od 25.000 žena, djece i staraca iz onoga što je trebalo biti sigurno područje pod zaštitom Ujedinjenih naroda", piše u tekstu.

Navodi i da je potpisan u sjeni napada Hamasa od sedmog oktobra u kojem je ubijeno više od 1.2000 Jevreja i u sjeni rata koji je rezultovao smrću, raseljavanjem i patnjom hiljada nevinih palestinskih civila.

"Učinili smo to zato što su holokaust, genocid u Srebrenici i svi drugi genocidi i srodne manifestacije zločina protiv čovječnosti vrhunac ideologija utemeljenih na gnusnoj tvrdnji da je jedna skupina ljudskih bića superiorna drugoj. Učinili smo to jer smo ujedinjeni u našoj privrženosti toleranciji i međusobnom poštovanju kao temeljima svake održive budućnosti naše ljudske obitelji", navodi Rosensaft.

Poručuje da su učinili to jer previše oštrih glasova s obje strane sve veće podjele između muslimana i jevreja potiče mržnju i zagovara netrpeljivost.

"Religija može biti izvor utjehe, vjera instrument ozdravljenja. Ali fundamentalistički vjerski žar i fanatična politička uvjerenja također su prečesto instrumenti destrukcije koji sve više i više udaljavaju jedne od drugih nacije i vjerske zajednice. Umjesto toga, veliki muftija i ja se nadamo da će naša načela dijaloga, ako ih prihvate drugi u međunarodnoj zajednici, osigurati moralnu i političku zajedničku osnovu koja može zbližiti narode i vjerske zajednice u duhu tolerancije", piše Rosensaft.

Ovo su načela koja su namijenjena da "budu svjetionik koji vodi našu zajedničku predanost budućnosti u kojoj razumijevanje i suživot mogu nadvladati mržnju, strah i rat su"

  • Odbacivanje svih oblika antisemitizma, islamofobije i drugih netrpeljivosti: Obavezujemo se da ćemo javno odbacivati, osuđivati i boriti se protiv svih manifestacija antisemitizma, islamofobije, ksenofobije i drugih netrpeljivosti, te svih oblika rasne, etničke, vjerske ili nacionalne mržnja. Obavezujemo se da nikada nećemo šutjeti kada su muškarci, žene i djeca ubijeni, mučeni, silovani, uzeti kao taoci ili ciljani na uništenje zbog svog rasnog, etničkog, vjerskog ili nacionalnog identiteta, te se nadalje obavezujemo odbaciti i osuditi svako veličanje ili pokušaja rehabilitacije počinitelja takvih djela.

  • Nepopustljiva predanost zaštiti života: nepokolebljivi smo u našoj predanosti zaštiti života civila. Žalimo zbog gubitka života i užasa svojstvenih svim ratovima i oružanim sukobima i molimo za mir za cijelo čovječanstvo. U isto vrijeme, svjesni smo da nacije imaju obavezu braniti i štititi svoje građane i spriječiti genocide, zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i druge zločine. Naša će saradnja aktivno uključivati osiguranje vanjske podrške i intervencije kada je to potrebno, s glavnim ciljem zaštite nevinih i ranjivih usred sukoba, uključujući one koji su u tijeku i buduće.

  • Sloboda izražavanja unutar okvira poštovanja: Podržavamo pravo vođa iz naših zajednica da slobodno izraze svoje brige i perspektive sve dok to čine u atmosferi uzajamnog poštovanja i tolerancije bez sudjelovanja ili pristajanja na govor mržnje bilo koje vrste. Takvo otvoreno izražavanje ključno je za poticanje razumijevanja i neće ometati naš kontinuirani dijalog, već ga obogatiti, stvarajući temelje povjerenja i međusobnog poštovanja. Dosljedna, suosjećajna komunikacija: Obavezujemo se održavati dosljedne i suosjećajne kanale komunikacije, shvaćajući da su empatija i međusobno poštovanje ključni u navigaciji i izgradnji trajnog mira.

  • Zajednički napori u vremenima krize: U trenucima krize stojimo zajedno, udružujući svoje resurse, znanje i strategije. Naši zajednički napori proširit će se na upravljanje kriznim situacijama, održavanje mira i operacije oporavka, osiguravajući čvrstu podršku i zaštitu za naše zajednice.

"Nismo toliko naivni da vjerujemo da će ova načela biti lijek za sve ili da će ih međunarodna zajednica objeručke prihvatiti. Ali možda, samo možda, oni mogu biti početak razgovora. Možda, samo možda, oni mogu spriječiti da muslimansko dijete, ili jevrejsko dijete, ili kršćansko dijete, ili budističko, sikhsko ili hinduističko dijete, ne budu ubijeni. Možda, samo možda, mogu pomaknuti iglu čak i milimetar prema prividu ako ne još mira, onda možda barem mirnog suživota", zaključuje Rosensaft u tekstu za Newsweek.