Iz Ministarstva civilnih poslova BiH je saopćeno da su po prijemu poziva Generalnog direktorata za obrazovanje i kulturu Evropske komisije za djelimično učešće BiH u programu Erasmus u periodu od 2014. do 2020. godine proveli neophodnu proceduru, odnosno konsultovali 13 nadležnih ministarstava obrazovanja u BiH.
"U procesu konsultacija, nadležne obrazovne vlasti upoznate su o činjenici da je za pristupanje Programu potrebno potpisati Memorandum o razumijevanju, te iz Budžeta institucija BiH platiti ulaznu kartu u iznosu od 115.000 eura, na osnovu čega bi BiH, na istom nivou sa državama članicama Evropske unije, učestvovala u akcijama kojima ne upravljaju državne agencije", istaknuto je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Negativan odgovor za učešće u programu Erasmus + stigao je iz Ministartstva prosvjete i kulture Republike Srpske, bez mnogo objašnjenja. Naime, poziv za učešće u Programu Erasmus + tumače kao poziv na osnivanje agencije za obrazovanje na nivou BiH, te ističu kako je godišnje potrebno platiti 5 miliona eura, što je, pak cijena za puno učešće, a BiH je pozvana da djelimično učestvuje, tačnije da godišnje plaća 115.000 eura.
U dokumentu koji je objavila Buka, a koji je Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS uputilo Ministarstvu civilnih poslova BiH navodi se da su, nakon što su proveli konsultacije sa Ministarstvom prosvjete i kulture RS, ustanovili da ne postoji dokument koji sadrži evaluaciju ranije pružene pomoći BiH u oblasti obrazovanja i kulture koji bi poslužio kao kvalitetna osnova za procjenu valjanosti predložene inicijative.
Također, navedeno je da nije dostavljen nikakav prateći materijal o provođenju programa EU u oblasti obrazovanja u periodu 2007-2013. kojim bi se opravdalo buduće učešće BiH u Programu Erasmus +.
"S obzirom da vrijednost ulazne karte u uslovima pune participacije na godišnjoj osnovi iznosi pet miliona eura, nije poznato da li je prijedlog o učešću BiH u Programu zasnovan na odgovarajućoj cost-benefit analizi", navodi se u dokumentu te se dodaje da nije jasno koji bi administrativni nivo i u kojoj mjeri participirao u kofinansiranju ukoliko bi BiH prihvatila djelomičnu participaciju i plaćala ulaznu kartu 115.000 eura godišnje.
U dokumentu je navedeno da "pitanje postojanja interesa za osnivanje agencije na nivou BiH koja bi vršila funkciju regulatornog tijela zaduženog za provođenje programa, u kontekstu situacije u BiH, ne predstavlja prosto tehničko već isključivo političko pitanje za koje je neophodno izjašnjenje Vlade Republike Srpske."
I iz SNSD-a su saopćili da se pitanje učešća BiH u Programu Erasmus + pretvorilo u "čisto političko pitanje".
"Moramo podsjetiti javnost da je obrazovanje u isključivoj nadležnosti entiteta i da je postojao uslov da se zbog učešća u Erasmusu formira agencija na nivou BiH štobi predstavljalo još jedan prenos nadležnosti, a SNSD nije spreman da učestvuje u prenosu nadležnosti", saopćeno je.
Podsjetimo, U novom finansijskom okviru od 2014-2020, Erasmus + je dobio do sada najveću finansijsku podršku, tačnije 14,7 milijardi eura za programe razmjene studenata i profesora, volontiranje i istraživačke aktivnosti.
Podsjetimo, BiH učestvuje u projektu Erasmus Mundus Akcija 2, ali mladi iz BiH bi imali mnogo veće šanse da su obrazovne institucije BiH prihvatile učešće u najvećem evropskom programu obrazovanja.
Iz Rektorata Univerziteta u Sarajevu istaknuto je da Univerzitet u Sarajevu ostvaruje pravo učešća u 15 perojekata koje je odobrila Evropska komisija još 2008. godine. Ti projekti će biti nastavljeni.
Razočarani studenti pokrenuli su online peticiju.