Šeranić pisao Agenciji za lijekove i nije objasnio zašto je kisik kontrolisan u Srbiji umjesto u BiH
"Kontrola kvaliteta lijekova u Bosni i Hercegovini se obavlja u Kontrolnoj laboratoriji agencije, a koja je u mreži Službenih kontrolnih laboratorija za lijekove (OMCL - Official Medicine Control Laboratories)", rečeno je između ostalog, a iz agencije su pitali i "Da li su zakoni u Bosni i Hercegovini jednaki za sve?" s obzirom na to da je Vlada RS-a zaobišla državne zakone.
Šeranić u pismu nije pojasnio zašto nije odgovorio na upit Agencije za lijekove BiH iz novembra prošle godine u vezi s firmama koje snabdijevaju zdravstvene ustanove medicinskim kisikom, kao što nije objasnio ni zašto je uzorak poslan u Srbiju, a ne u Kontrolnu laboratoriju Agencije za lijekove BiH koja se nalazi u Sarajevu.
U nastavku u cijelosti prenosimo Šeranićevo pismo:
"Imajući u vidu da je javnost Republike Srpske u proteklim danima uzmenimirena tvrdnjama da se u zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj pri liječenju pacijenata primjenjuje štetan kisik, ovom prilikom, prvenstveno kao zdravstveni radnik, građanin Republike Srpske i u konačnici ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a upozoravam vas na pogubnost vaših upornih tvrdnji u kojim se dovodi u pitanje ispravnost kisika.
Tim više što je Vlada Republike Srpske preduzela sve aktivnosti, zajedno sa zdravstvenim ustanovama, kako bi građanima, a u prvom redu pacijentima i njihovim porodicama, dokazali da je kisik koji se primjenjuje u liječenju, dokazane bezbjednosti, kvaliteta i koncentracije kisika, koji odgovara lijeku. Konkretno, uzeti su uzorci kisika koji se primjenjuje u liječenju u ЈZU Univerzitetski klinički centar Republike Srpske i ЈZU Bolnica "Dr. Mladen Stojanović" Prijedor, od laboratorije Linde Gas, Srbija Industrija gasova a.d. Bečej, koja je akreditovana za obavljanje poslova ove vrste ispitivanja.
Napominjemo da je spomenutu laboratoriju akreditovalo Akreditaciono tijelo Srbije, osnovano odlukom Vlade Republike Srbije.
Prema rezultatima analize uzorkovanog kisika, koji su dostupni javnosti, jasno je da se radi o kisiku koji ima kvalitet, bezbjednost i koncentraciju kisika koja je i viša od minimalnog procenta standarda za lijek.
S obzirom na paniku i strah koje ste prouzrokovali svojim javnim istupima, bili smo primorani da u interesu naših građana, zatražimo analizu nezavisne akreditivane laboratorije, jer vi, kao odgovorno lice u instituciji, niste djelovali u sinergiji s nadležnim organima u Republici Srpskoj, u cilju prevazilaženja administrativnih barijera, koje su zbunjujuće za javnost, a uzrokuju nepovjerenje i strah.
Osim pacijentima i njihovim porodicama, prouzrokovali ste ogroman problem u radu zdravstvenih radnika, koji 24 sata dnevno svoje živote usmjeravaju ka samo jednom cilju - za pomoć ljudima kojima je ugroženo zdravlje, a posebno u situaciji epidemije virusa korona, koji je zadesio cijeli svijet, a što biste vi, kao zdravstveni radnik i profesionalac u oblasti zdravlja, trebalo da znate i uvažite.
Zato vas s punom odgovornošću pitam, kako da od njih očekujemo da nas liječe, da budu posvećeni i da žrtvuju i sebe i svoje porodice, ako je kroz ovakve istupe u javnosti doveden u pitanje i njihov profesionalni kredibilitet i ako su javno označeni kao neko ko nesavjesno liječi ljude?
Od vas kao zdravstvenog radnika i direktora institucije koja, kao i ministarstvo kojim rukovodim, u fokusu rada mora da ima zaštitu zdravlja građana, očekuje se da u ovoj situaciji učestvujete u iznalaženju rješenja za prevazilaženje problema, koji je evidentan ne samo u Republici Srpskoj, nego i u Federaciji BiH, a potencijalno pogađa sve ljude.
Na kraju, apelujem na vas da prestanete uznemiravati javnost dovođenjem u istu ravan administrativno i suštinsko pitanje, i na taj način omogućite rad zdravstvenih ustanova, i kao što smo i sami učinili, angažujete sve svoje kapacitete da se osigura nesmetano i kontinuirano snabdijevanje zdarvstevnih ustanova neophodnim kisikom", zaključio je entitetski ministar zdravstva.