Spašavanje ljudi od potresa u Mostaru ujedinilo sve službe zaštite i spašavanja
Gradonačelnik Mostar Mario Kordić kaže kako je presretan što je ovim pokazano da Mostar ima dobro organiziranu službu.
"Vježba je fantastična i pokazala je da Mostar sa svojim partnerima ima kapaciteta dovoljno da vanredne situacije može dobro savladati. Pokazalo se da je Mostar u ovom segmentu izuzetno spreman zahvaljujući svoja dva doma zdravlja, policiji, Oružanim snagama BiH, gorskoj službi spašavanja i svim akterima koji su učestvovali u ovoj vježbi", kazao je Kordić.
Posebno je naglasio važnost Oružanih snaga BiH, navodeći kako ovakve vježbe mogu biti uspješne samo kad svi akteri pokažu maksimalnu odgovornost i opremljenost .
Zamjenik načelnika zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH general bojnik Ivica Jerkić ističe da je jedna od najvažnijih zadaća Oružanih snaga pomoć civilnim strukturama u slučaju elementarnih nepogoda, zbog čega je ova vježba od iznimnog značaja.
"Iskustveno od 2005. godine mi smo na različitim realnim situacijama od poplava 2014. godine, snijega u Mostaru 2012. godine i više požarnih sezona prepoznali izazov, a to je komunikacija i koordinacija između svih sudionika sustava zaštite i spašavanja. Ovakve vježbe jako pomažu da se upoznamo, razmijenimo informacije, komuniciramo i koordiniramo", kazao je Jerkić.
Ističe ida je važno naglasiti kako se u ovom trenutku u Oružanim snagama BiH uvodi novu američku aplikaciju preko Ministarstva sigurnosti koja će u budućnosti značajno unaprijediti sistem komunikacije i koordinacije, jer će omogućiti da svi sudionici zaštite i spašavanja u realnom vremenu i prostoru budu međusobno uvezani i da zajednički djeluju.
Simuliran je potres koji je bio zakompliciran izbijanjem požara i urušavanjem krova, a vježba je za cilj imala kreirati jedinstveni protokol o postupanju u slučajevima masovnih nesreća.
Vježba je održana u mostarskom naselju Rodoč, u krugu izolatorija Doma zdravlja Mostar koji je događaj organizovao s partnerima iz BiH, Hrvatske i Crne Gore, te ujedinio sve lokalne organizacije koje djeluju u takvim okolnostima, kao i sa većin nivoa.
Uz Dom zdravlja Mostar su učestvovali Dom zdravlja Stari grad, policija, vatrogasci, Civilna zaštita Grada Mostara, Civilna zaštita HNK, Crveni križ, Gorska služba spašavanja i Oružane snage BiH koje su osigurale helikopter za vježbu helikopterskog spašavanja.
Vježba u Mostaru je održana kao završnica dvogodišnjeg projekta "Race for life", kojeg financira Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora. Projekt je vrijedan nešto manje od milion eura, a glavni cilj je povećati dostupnost i kvalitetu službi za hitnu medicinsku pomoć prekograničnih partnera.