Ova podvarijanta se pojavila u Sjedinjenim Američkim Državama prošlog mjeseca i za veoma kratko vrijeme raširila se većim dijelom svijeta.
Za svega par dana procenat zaraze je sa četiri posto skočio na 40 posto od ukupnog broja pozitivnih na COVID u SAD-u.
Iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) uvjeravaju da mjesta za paniku nema, a istog su mišljenja njihove kolege iz Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
Oni smatraju kako je ovaj soj "samo bljesak na radaru u Evropi u smislu broja slučajeva" i da njegova smrtnost nije veća u odnosu na omikron soj.
U Sarajevu, ali ni u Bosni i Hercegovini do sada nije detektovan niti jedan slučaj zaraze ovim sojem, no stigao je naprimjer u Rumuniju u kojoj su za sada potvrđena dva slučaja zaraze.
Tim povodom kontaktirali smo infektologa iz Opće bolnice, doktora Ednana Drljevića koji nam je pojasnio kakva je epidemiološka situacija u Sarajevu kada je u pitanju kraken soj virusa.
"Soj kraken je detektovan u zemljama poput Austrije, Rumunije, Njemačke, Švedske i Velike Britanije, a s obzirom da su novogodišnji praznici iza nas, velika je vjerovatnoća da smo virus 'uvezli' u BiH dolaskom turista iz navedenih zemalja", mišljenja je doktor Drljević.
Pojasnio nam je kojom se brzinom ovaj soj širi kao i koliko je i da li je uopšte opasan.
"Za sada se ne zna puno o ovom soju osim da se širi brže od svih prethodnih sojeva brzinom 1,6. Ono što je olakšavajuća okolnost je ta da je kraken neuporedivo blaži od omikrona, a ista je stvar i sa brojem smrtnih slučajeva, pokazala su dosadašnja istraživanja", dodaje doktor Drljević.