Sutkinja Lejla Fazlagić se vratila u BiH, prisustvovat će sutrašnjem ročištu
Prije 11 dana održano je ročište o izjašnjenju o krivici na kojem se ona nije pojavila zbog bolesti.
Kako je kazala u međuvremenu za Nacional, nije ni u kakvom bjekstvu i na prethodno ročište nije mogla doći jer je imala koronavirus.
"Ali, odazvat ću se sudu u Sarajevu i već sam preko svoje advokatice potvrdila dolazak na ročište. Prošle sedmice nisam mogla doći jer sam dobila koronu, što sam potkrijepila medicinskom dokumentacijom i sud je to uvažio, tako da ne razumijem pokušaj tužilaštva da se ponovo traži moje izručenje. Dokazat ću da sam žrtva spletki i das je protiv mene u BiH pokrenut medijski linč", kazala je.
Inače, ona je godinama u bjekstvu i nedostupna je bh. pravosuđu. Tužilaštvo Kantona Sarajevo je prije više od osam godina počelo istraživati grupu ljudi na čelu s Alijom Delimustafićem zbog sumnje na nezakonito prometovanje nekretninama. Suđenje na osnovu ranije podignute optužnice je počelo tek nedavno i postupak je razdvojen u odnosu na sutkinju Fazlagić Pašić, s obzirom na to da je bila nedostupna bh. organima gonjenja. Ona se u trenutku policijske akcije, u kojoj su uhapšeni Delimustafić i drugi, već nalazila u Hrvatskoj, gdje je ostala do danas.
Fazlagić Pašić je u novembru 2023. godine putem svoje advokatice, Kantonalnom sudu Kantona Sarajevo podnijela prijedlog za ukidanje pritvora i određivanje jemstva, a kako bi joj bio omogućen slobodan pristup sudu, gdje želi iznijeti svoju istinu o tome šta se dogodilo.
Bitno je spomenuti da je nedavno zatražila da plati kauciju kako bi bila ukinuta potjernica za njom.
Inače, sutkinja Fazlagić Pašić se, prema aktuelnoj optužnici, tereti da je koristila službeni položaj te donosila nezakonite presude na osnovu fiktivnih dokumenata i lažnih isprava. Navodi se da je tako omogućila sebi i bliskim ljudima iz optužnice da dođu u posjed ciljanih nekretnina na području Kantona Sarajevo.
"U fingiranim sudskim postupcima koje je vodila sutkinja Lejla Fazlagić-Pašić, nekretnine s umrlih knjižili su na članove grupe i rodbinu, a potom su ih sklapanjem ugovora prodavali trećim osobama. Počinjenjem pomenutih krivičnih djela kao organizirana grupa stekli su protupravnu imovinsku korist u iznosu većem od 10 miliona maraka", navelo je tada Kantonalno tužilaštvo.