Ušli smo u novu intenzivnu njegu UKC-a u Tuzli: Mjesto oporavka nakon teških operacija srca
Prema podacima Zavoda za statistiku Federacije BiH, od svih bolesti koje se statistički prijavljuju, više od 50 posto su kardiovaskularne i cerebrovaskularne bolesti. Također, više od 50 posto smrtnih slučajeva direktno je povezano s nekim od oboljenja iz spomenuta dva spektra.
S obzriom na to da su ovakva oboljenja još uvijek predominantna u našem društvu, koronarna hirurgija zauzima 50 posto angažmana stručnjaka iz Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli, a obavljanje kompleksnih i visokosofisticiranih zahvata, poput ugradnje bajpasa postalo je rutina.
"Od oboljenja koja se liječe hirurški, najčešće su bolesti koronarnih arterija koje iziskuju hiruršku revaskulizaciju miokarda, u narodu poznatiju kao ugradnja bajpasa. Nakon toga sve ostale bolesti predstavljaju drugu cjelinu od 50 posto, odnosno bolesti aortnog mitralnog zaliska, aneurizme, ushodne, descendentne te trbušne aorte i to je ono što mi svakodnevno radimo u našem programu", kazao nam je načelnik Klinike za kardiovaskularnu hirurgiju UKC-a Tuzla Mustafa Tabaković.
Shodno potrebama, u Klinici za kardiovaskularnu hirurgiju u Tuzli u proteklim danima u potpunosti je završeno proširenje jedinice intenzivne njege, koja je od srijede dodatno upotpunjena novim prostorijama. Sve poslove obavila je tehnička služba tuzlanskog UKC-a, a novac je osiguran iz vlastitog budžeta.
U rekonstruisanim prostrijama smješteno je dodatnih pet jedinica, a provedene su instalacije za medicinske plinove s novim utičnicama za kisik, vakuum i zrak. Također, specijalni električni kreveti, respiratori i ostali uređaji dodatno će utjecati na poboljšanje kvaliteta usluge pacijenata koji trebaju posebnu njegu nakon operativnih zahvata.
"Ova prostorija pokazuje da UKC Tuzla ponovo preuzima dominantnu ulogu u zdravstvenom sistemu Federacije BiH. To kažem s punim pravom, jer smo jedina ustanova koja je u doba pandemije uradila određeni broj transplantacija. Povećanje kapaciteta u okviru intenzivne njege je samo jedan pokazatelj da svi uposlenici našeg centra, pored borbe s covidom-19 misle i na budućnost i olakšavanje njihovog rada, ali i poboljšanje komfora pacijenata, uz praćenje njihovih vitalnih funkcija", izjavio je direktor UKC-a Tuzla Alen Kamerić.
Inače, kao i kod svih drughih oboljenja, tako i kod kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti postoje faktori rizika. Među njima su dob, spol i naslijeđe, na koje ne možemo utjecati, međutim postoje i oni koje usvajanjem zdravih životnih navika možemo eliminisati.
"Sigurno je da nedovoljno kretanje utječe negativno na pojavu ovih bolesti, zatim prekomjerna konzumacija slatke i masne hrane i slično. Ali, na to možemo utjecati kako ne bismo došli u stanje u kojem se bolest ispoljava u neželjenom obliku", zaključio je Tabaković.