Ne žele rat
2

Vođa vojnog udara u Nigeru obećava vratiti državu pod civilnu vlast u roku od tri godine

FENA
Vođa državnog udara u Nigeru obećao je vratiti zapadnoafričku državu pod civilnu vlast u roku od tri godine. General Abdourahamane Tchiani objavio je to nakon sastanka s posrednicima iz zapadnoafričkog regionalnog bloka Ecowas u glavnom gradu Niameyu.

Ecowas je zaprijetio vojnom akcijom kojom će se poništiti prošlomjesečno svrgavanje predsjednika Mohameda Bazouma ako pregovori propadnu.

Šef hunte rekao je da Niger ne želi rat, ali da će se braniti od bilo kakve strane intervencije.

"Ako se protiv nas izvede napad, to neće biti šetnja po parku kako neki ljudi misle", upozorio je u svom televizijskom obraćanju u subotu navečer.

General Tchiani također je ponovio kritike onoga što je nazvao "ilegalnim i nehumanim" sankcijama koje je Ecowas uveo zemlji bez izlaza na more. To je uključivalo smanjenje struje, što je rezultiralo nestankom struje u Niameyu i drugim većim gradovima, kao i blokiranje ključnog uvoza.

"Sankcije nisu zamišljene s ciljem pronalaženja rješenja, već da nas bace na koljena i ponize", rekao je general Tchiani.

Hiljade muškaraca došlo je u subotu na stadion u Niameyu kako bi se prijavili za dobrovoljne snage u slučaju invazije - iako je prenatrpanost spriječila početak procesa registracije, izvještava Reuters.

Regionalne napore da se preokrene državni udar podržali su SAD i Francuska, koje obje imaju vojne baze u Nigeru. Ove baze dio su napora za borbu protiv džihadističkih skupina u široj regiji Sahela.

Vođa hunte, koji je bio na čelu predsjedničke garde prije preuzimanja vlasti 26. srpnja, rekao je da bi vojna intervencija mogla pogoršati islamističke pobune povezane s al-Qaidom i skupinom ISIL.

"Čini se da ne znaju činjenicu da je velikim dijelom zahvaljujući profesionalizmu i hrabrosti naših obrambenih i sigurnosnih snaga Niger ostao barijera koja sprječava terorističke horde da destabiliziraju cijelu regiju", rekao je.

Državni udar u Nigeru uslijedio je nakon nedavnih sličnih preuzimanja vlasti u susjednoj Burkini Faso i Maliju. Upravo su te države sada glavne saveznice vojne hunte u Nigeru. Zapadni izvori upozoravaju kako istodobno utjecaj Rusije u široj regiji Sahela također raste kroz plaćeničku skupinu Wagner.

General Tchiani nije iznio pojedinosti o primopredaji vlasti, ali je rekao da će se o načelima tranzicije odlučiti u roku od 30 dana na "dijalogu" koji će organizirati vođe puča.

Ecowas još nije komentirao njegovu objavu, osim što je priopćeno da su se tijekom posjeta u subotu posrednici susreli i sa svrgnutim predsjednikom Bazoumom, koji je u pritvoru sa suprugom i sinom još od početka puča.

Njihovo izaslanstvo predvodio je bivši nigerijski vojni čelnik general Abdulsalami Abubakar, a uključivalo je i najvišeg nigerijskog muslimanskog vođu, sultana od Sokota, Muhammadu Sa'adu Abubakara III. koji ima veliki utjecaj u Nigeru, čiji je dio nekada bio u kalifatu Sokoto, moćnom kraljevstvu prije kolonijalne vladavine.

Agencije ističu kako je subotnji sastanak ujedno bio prvi sastanak između vođa hunte i Ecowasa.