Bivši komandant NATO-a
38

Wesley Clark: Milošević mi je u Dejtonu rekao da Srbe iz BiH posmatra kao rođake sa sela

V. K.
Wesley Clark/Screenshot
Wesley Clark/Screenshot
Bivši komandant NATO snaga i američki general Wesley Clark, govorio je na međunarodnoj konferenciji o 25. godišnjici Dejtona koja se danas održava u Zagrebu.
Na početku panela, general Clark je izjavio kako je pomno slušao govor Harisa Silajdžića, i da nažalost, mora priznati kako je Silajdžić u potpunosti u pravu.

"Nažalost, sve je istina o čemu je govorio Haris Silajdžić. 25 godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma i dalje se borimo sa mnogim problemima. Tokom rata odletio sam avionom u BiH, došao sam u Sarajevo, upoznao se sa Alijom Izetbegovićem i Silajdžićem, obišao položaje Armije RBiH i upoznao generala Delića i vidio kako su loše opremljeni", opisao je Clark svoj prvi susret sa ratom u Bosni i Hercegovini.

Osvrnuo se i na dešavanja krajem 1994. godine i početkom 1995. godine.

"Tokom zime 1994.-1995. godine SAD su posmatrale situaciju u BiH. Bosanske snage nastojale su da probiju obruč oko Sarajeva. Kao odgovor na to srpske snage napale su zaštićene zone, a prije svega Žepu i druga mjesta. Nakon toga dogodio se genocid u Srebrenici", prisjeća se Clark.

Nakon uvodnog dijela, general Wesley Clark objasnio je da se tokom pregovora u vezi Dejtona prvo susreo sa Slobodanom Miloševićem.

"Upitali smo ga s kim da mi pregovaramo, sa snagama bosanskih Srba ili sa njim. Milošević je odgovorio da pregovaramo s njim. Pitao sam ga kako to kad je on predsjednik susjedne države. On je odgovorio da bosanske Srbe treba posmatrati kao rođake sa sela", izjavio je Clark.

Na početku pregovora, s obzirom da je Milošević naveo kako je on nadređen i bosanskim Srbima, Wesley Clark je naveo kako su ga pitali zašto nije zaustavio genocid u Srebrenici.

"Pitali smo ga za ubijanje bosanskih muslimana u Srebrenici, zašto je to dozvolio, Milošević je kazao da je savjetovao Ratka Mladića da to ne čini, međutim, Mladić ga nije slušao", rekao je Clark.

Wesley Clark se osvrnuo i na ulogu Rusije i ruskih mirovnih snaga u periodu rata u Bosni i Hercegovini te je dodao da Rusija nikada nije podržavala ono što je NATO savez radio u BiH. Kako ističe Clark, situacija kakva je bila 1995., nastavila se i danas kada je u pitanju Ruska Federacija.

Za kraj, penzionisani američki general izrazio je nadu kako će se nova američka administracija mnogo više posvetiti Bosni i Hercegovini te ubrzati proces integracije države u NATO alijansu.