Za 600 miliona eura ne može biti dovoljan povratak u institucije, već totalno odbacivanje separatizma
"Sporazumi za ova dva projekta iznose 600 miliona eura, ali će se taj novac isplatiti tek nakon što državne institucije profunkcionišu", poručio je mađarski diplomata koji se "proslavio" usaglašenim djelovanjem s Miloradom Dodikom i jednom u nizu vanrednih sjednica NSRS-a.
Jasno je da uslovljavanje dva infrastrukturna projekta ne znači ništa ili znači vrlo malo u kontekstu aspiracija koje dolaze iz bh. entiteta Republika Srpska, posebno kad se vidi da Varhelyi zauzvrat traži samo povratak u institucije. Evropskog komesara treba podsjetiti da je izlazak iz državnih institucija samo dio probelama s režimom iz Banje Luke, a da je veći dio baziran na zakonskim rješenjima kojima se pokušava derogirati država BiH.
Varhelyi je spomenuo i to da je političke lidere krajem 2021. godine upozorio da bez potpuno funkcionalnih državnih institucija BiH rizikuje gubitak velikih investicija, ali nije naveo koji je rezultat tih upozorenja te kakav je utjecaj tog vida briselske politike na stanje u BiH.
Briselska agenda za Zapadni Balkan pokazala se kao posve odvojena od realnosti, impotentna i nespremna da reagira na vrijeme i na optimalan način. I to ne samo u slučaju naše zemlje.
Podsjetimo, Varhelyi je u centru pažnje bio krajem prošle godine, kada su se pojavile informacije da je s Dodikom razgovarao o zasjedanju Narodne skupštine RS-a te je navodno prihvatio da vlast u tom entitetu može donijeti neustavne zaključke, ali da njihovo stupanje na snagu bude odgođeno za šest mjeseci.
To je naišlo na brojne osude pa se i sam komesar kasnije pravdao da ne zagovara Dodikove separatističke aspiracije. Ipak, simptomatično je da ima blag nastup prema vlastima RS-a, ali s druge strane i ne čudi kada je poznato da dolazi iz Mađarske, zemlje koja otvoreno blokira sankcije prema Dodiku.