Zašto Evropa sada insistira na FFP2 zaštitnim maskama, preporučuju ih i u BiH
Objasnio je zašto se sada insistira baš na ovim maskama.
"Onaj ko je bolestan, a ima tu masku, skoro da ne može zaraziti druge. Ova maska je upotrebljiva i do pet dana. Moguće je i duže je upotrebljavati. Po korištenju je potrebno staviti je u kesu da bi se osušila kako biste je mogli i sutra upotrijebiti. Dakle, riječ je o višekratnoj maski. Ovo što mi nosimo su jednokratne hirurške maske i upotrebljive su npr. za jednu operaciju. To je do tri ili četiri sata. To vam znači da je danas nosite i sutra morate nabaviti novu", napomenuo je.
Drljević je također podsjetio da mnogi jednokratnu masku nose više dana. Ukazao je da bi FFP2 maske trebali nositi oni koji na poslu dolaze u kontakt s mnogo ljudi.
"Oni mogu biti tzv. superširitelji. Ako radite u trgovini ili ugostiteljskom objektu, ako ste na aerodromu, skijalištu ili u tržnom centru, dolazite u kontakt sa stotinama osoba. Ako nemate masku ili je nepravilno nosite, možete zaraziti stotine ljudi. Posebno je važno da je nose oni koji su zaraženi", upozorio je.
Kako je kazao, i sam je počeo nositi navedenu masku i preporučio je svojim kolegama da to isto urade. Smatra da nije skupa naglasivši da košta dvije i po KM.
Smatra da se kod nas ne može obavezati na nošenje FFP2 maske zbog ekonomske situacije, kao što je to moguće u Njemačkoj i/ili Austriji. Podsjetio je da je nošenje maski, ne samo FFP2, jedan od razloga povoljnog epidemiološkog stanja i potcrtao je da se one najviše nose upravo u Kantonu Sarajevo.
Drljević je za naš portal ukazao da su ipak FFP2 maske više od 90 posto učinkovite u zaštiti, a da su ove druge znatno manje učinkovite.
"Ali, dobro je nositi bilo koju masku. Mjera nošenja maski je sjajna da bi se smanjio rizik od zaraze", zaključio je.
Podsjećamo, u Kantonu Sarajevo nošenje maski nije obavezno samo u zatvorenom, već i na otvorenom prostoru već nekoliko mjeseci.