Priča iz Banovića
159

Život u kolektivnom centru 28 godina nakon rata: Teška je prognanička sudbina

A. K.
Foto: A. K./Klix.ba
(Foto: A. K./Klix.ba)
Banovići su bili jedna od onih općina koja je u vrijeme ratnih razaranja u Bosni i Hercegovini raširenih ruku dočekala brojne prognane sa svojih ognjišta. Skoro tri decenije od okončanja rata, dva kolektivna centra su i dalje otvorena, ali se stvaraju uslovi za njihovo zatvaranje.

Kao sve druge lokalne zajednice i Općina Banovići se u ratnim godinama uključila u pomoć prilikom zbrinjavanja raseljenih osoba kojih je u tom periodu bilo iz svih krajeva BiH, ali najviše iz Podrinja, odnosno Srebrenice, Bratunca i Zvornika, a onda i Višegrada, Žepe te Bijeljine.

"Mi smo tada stavili sve svoje potencijale na raspolaganje, prvobitno smještaj je bio organiziran u osnovnim i srednjim školama, a u drugoj fazi je došlo do izgradnje dva kolektivna naselja na Ježevcu i u Mrdićima", kaže za Klix.ba načelnik Banovića Bego Gutić.

Nakon toga, u trećoj fazi je izgrađeno 60 individualnih stambenih objekata, takozvanih Holandskih kuća, koje su korištene za smještaj ove kategorije stanovništva.

"One su formirane donatorskim sredstvima, a Općina Banovići je osigurala prostore za izgradnju, potrebne dozvole i komunalne priključke", navodi Gutić.

Bego Gutić (Foto: A. K./Klix.ba)
Bego Gutić (Foto: A. K./Klix.ba)

Holandske kuće i danas su u funkciji, s tim da su one u proteklom periodu uređene na adekvatan način te su sada potpuno uslovne za život osoba.

S druge strane, u kolektivnim centrima je znatno drugačija priča. Stambene jedinice su uglavnom u zapuštenom stanju te su neuslovne za život osoba.

Ekipa portala Klix.ba posjetila je Ježevac, koji se nalazi u podnožju planine Konjuh, neposredno uz rijeku Oskovu. Tamošnji mještani, snalaze se kako znaju i umiju te preživljavaju svoju nesreću koja ih je zadesila ratnim razaranjima.

U jednoj od malenih kućica danas sa svojom porodicom živi i Zlatko Milić, koji je od početka rata do 1997. godine promijenio čak 14 kolektivnih smještaja. Priča nam da prognanički život nije nimalo jednostavan.

"Za vrijeme rata sam sa porodicom završio u Srbiji, gdje smo pukim slučajem jedva ostali živi. Razmjenom porodica smo vraćeni u BiH te smo 1997. godine došli u ovo kolektivno naselje. Uslovi su veoma loši, ali, moramo se boriti", kaže nam Zlatko.

Zlatko Milić (lijevo) (Foto: A. K./Klix.ba)
Zlatko Milić (lijevo) (Foto: A. K./Klix.ba)

Ističe da se na pomoć drugih danas ne oslanja, već da sve što zarađuje, osigurava svojim rukama.

"Ja se ne oslanjam na Crveni križ i slične organizacije. Svako od nas mora ustati i raditi, kako bi stekao bilo kakvu egzistenciju. U koju god kuću sam došao morao sam od nule sve počinjati, ali ja se ne žalim", navodi Zlatko.

Zlatko bi sa svojom porodicom u dogledno vrijeme trebao završiti u jednom od socijalnih stanova koji su trenutno u izgradnji na prostoru Banovića.

Nakon okončanja građevinskih radova na dvije zgrade, za očekivati je da će doći do procesa zatvaranja kolektivnih centara u ovoj rudarskoj općini.

Gutić nam kaže da je Općina Banovići još 2017. godine dobila jednu ponudu ulaska u CEB II projekat, koji finansiraju Razvojna banka i Vijeće Evrope, a on se odnosio na zatvaranje kolektivnih smještaja. Implementator je bilo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, ali iz nepoznatih razloga realizacija do prošle godine nije počela.

"Ovaj projekat podrazumijeva izgradnju dvije zgrade od po 15 stanova, u kojima bi bile smještene osobe koje se trenutno nalaze u kolektivnim smještajima. Projekat smo prošle godine oživjeli, ove su završene procedure za javnu nabavku, A s početkom građevinske sezone u martu su krenuli radovi", navodi Gutić, istaknuvši da je vrijednost izgradnje dvije zgrade tri miliona i stotinu hiljada maraka.

Prošle godine, također kroz CEB II projekat u okviru Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH te Ministarstva za raseljena lica FBiH, izvršena je rekonstrukcija i adaptacija 60 Holandskih kuća. U to je uloženo 500 hiljada KM, po kreditni sredstvima Razvojne banke i Vijeća Evrope.

"Mi smo prije nekoliko dana, tokom posjete ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlida Hurtića dogovorili i ulazak u CEB III projekat, koji podrazumijeva izgradnju još dvije zgrade sa po 15 stanova. To bi ukupno činilo 60 novih stambenih jedinica i time mislim da ćemo stvoriti dovoljno kapaciteta za zatvaranje postojeća dva kolektivna naselja", dodaje Gutić.

S druge strane, u skladu sa svojim mogućnostima Općina Banovići se u svim minulim godinama zalagala i za socijalnu integraciju raseljenih osoba u društvo, kao i njihovo ekonomsko osnaživanje.

"Mi već imamo porodice koje imaju formirane vlasite biznise. Značajan broj osoba iz ove kategorije je već našao i stalno zaposlenje kroz Rudnik mrkog uglja Banovići, ali i kroz druga javna preduzeća i ustanove", zaključuje Gutić.

U ovom trenutku u kolektivnim centrima se nalazi okvirno 60 porodica, uz njih blizu 30 koje su u takozvanim Holandskim kućama.

Sa završetkom navedenih projekata stvorit će se uslovi i za potpuno zatvaranje jednog poglavlja u životu onih koji su mnogo patili u svom životu.