Znate li koliki procenat djece u BiH pohađa vrtiće? Na samom smo evropskom dnu
Kako se navodi u statistici, u Bosni i Hercegovini samo 44 posto djece uzrasta od tri do šest godina pohađa vrtić, dok je prosjek u zemljama Evropske unije 92 posto.
U Bosni i Hercegovini pristup je naročito ograničen za djecu iz ranjivih grupa - manje od dva posto djece romske nacionalnosti, djece iz ruralnih sredina kao i djece s teškoćama u razvoju ima priliku pohađati vrtiće. Također, preko 6.500 djece je na listama čekanja za upis.
Budžetska izdvajanja za predškolstvo su nedovoljna da bi se osigurao pristup i kvalitetne usluge.
Javna potrošnja za predškolstvo u BiH (0,3 posto BPD-a) je upola manja od potrošnje u zemljama EU (0,6 posto BDP-a). U Federaciji BiH samo 5,5 posto ukupnog budžeta za obrazovanje se izdvaja za predškolstvo, u Republici Srpskoj 9,3 posto, a u u Brčko distriktu 7,6 posto.
Prema UNICEF-ovim studijama ulaganja u djecu, svaka konvertibilna marka uložena u predškolstvo će se u BiH vratiti sedmerostruko. Povećanje obuhvata bi za domaću ekonomiju generiralo preko 33 milijarde KM u narednih 30 godina.
Djeca koja su pohađala vrtić imaju bolje rezultate u školi i češće se odlučuju za nastavak obrazovanja, što dovodi do veće produktivnosti i profesionalnog uspjeha. Efekti predškolstva još su veći za djecu iz ranjivih grupa.
Predškolstvo je i stub ekonomskog osnaživanja žena. Povećanje obuhvata predškolstvom u BiH bi moglo omogućiti pristup tržištu rada za preko 2,200 žena godišnje. To bi za BiH ekonomiju generiralo više od 500 miliona KM u narednih 30 godina.
Do 2050. godine, sa trenutnim stopama emigracije i nataliteta, radno sposobno stanovništvo će se prepoloviti a smanjena radna snaga će vršiti nepodnošljiv pritisak na javne budžete. Kvalitetno i dostupno predškolstvo je važan motivirajući faktor za ostajanje porodica u BiH.