Nastavak pretresa
31

Akcija "Zadruga": Nakon saslušanja na slobodu pušteno 13, a u pritvoru zadržane dvije osobe

Piše: M. N.
Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija
U nastavku akcije "Zadruga" jučer je privedeno 15 osoba od kojih su dvije zadržane u pritvoru. Ove osobe sumnjiči se za krivična djela organizovanog kriminala, zloupotrebu položaja ili ovlasti i pranje novca.

U pritvoru su zadržani Omar Lačević (Sikra Security d.o.o.) i Gabrijel Delić (Deling), a nakon saslušanja su pušteni Sead Tutić (Sela), Danijel Burazorović (H&T Tehnika), Nedim Stambol (Sikra), Mujo Bublin (Pet zlatnih d.o.o), Anila Gajević (Zona), Viktor Kljajić (Zona), Muhamed Gajević (Zona), Ibrahim Karavadić (Udruženje vjeroučitelja KS), Šefika Mahmutović (Podorad d.o.o.), Samija Heljić i Adnana Heljić (Heljić d.o.o.), Faruk Memić (IT-Mont) i Sakib Efendić.

Jučer su izvršeni pretresi na 12 lokacija, a akcija se nastavlja. Podsjetimo, akcija je započeta krajem januara i prvobitno je uhapšeno 12 osoba. Za njih devet je određen jednomjesečni pritvor.

Riječ je o Enisi i Sanelu Đaliću, Huseinu Borišiću, Adnanu Karahasanu, Nihadu Biliću, Salihi Dervišević, Hadisu Kusturi, Aliji Kadriću i Ramizu Durakoviću. Pritvor im je određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, prikrivanje dokaza i opasnosti od ponavljanja krivičnog djela, dok je za Enisu Đalić, Borišića i Durakovića pritvor određen i zbog opasnosti od bjekstva jer imaju crnogorsko državljanstvo.

Osumnjičeni su za organizirani kriminal u vezi s pranjem novca i zloupotrebom položaja ili ovlasti.

Kao vođe ove grupe, tvrdi Tužilaštvo, bračni par Đelić registrovao je agencije za posredovanje u zapošljavanju "Eslider" i "Leading" (radila do septembra 2016. godine) u okviru kojih su navodno falsifikovali uvjerenja s fakulteta koja potvrđuju da su osobe na koje su uvjerenja glasila studenti i đaci, a s ciljem da prikažu kako njihova agencija ima članove/kandidate za zaposlenje. Potom su s ostalim osumnjičenima navodno sklapali ugovore o pružanju usluga na imena studenata i đaka, a potom su drugi osumnjičeni putem svojih firmi uplaćivali novac na račun agencija.

Tužilaštvo tvrdi da je bračni par Đalić potom taj novac skidao s računa firme i vraćao osumnjičenima, uz proviziju od osam do 10 posto. Na ovaj način pravne osobe su izbjegavale plaćanje poreza državi, kao i ostalih dažbina, odnosno vršilo se pranje novca. Tužilaštvo navodi kako su na ovaj način pribavili za sebe više od 40 miliona KM te oštetili budžet za blizu 30 miliona KM.