Na panelu "Budućnost Evrope i Zapadnog Balkana" Lagumdžija je prezentirao rezultate zajedničkog projekta Fondacije društva zajedničkih vrijednosti Sarajevo (SSVSa), Nacionalnog komiteta za američku spoljnu politiku (NCAFP) i Nizami Ganjavi međunarodnog centra (NGIC) pod nazivom "Krajnje je vrijeme za akciju na Zapadnom Balkanu" koji su u zajedničkom izvještaju pod nazivom "3P Papir" za Zapadni Balkan izložili principe, politike i preporuke za zemlje regiona i ključne međunarodne aktere.
Poseban akcenat je stavljen na neophodnost liderstva i zajedničkog djelovanja zemalja regiona kao i na tri konkretne preporuke. Prva se odnosi na formiranje, u narednih pet godina, EU jedinstvenog tržišta (EU Single Market) u koji bi bilo uključeno i svih šest država Zapadnog Balkana; druga na intergrisanje regiona u Evropski zeleni dogovor (European Green Deal), kao i na izlaznu energetsku strategiju sa prelaskom sa uglja na obnovljive energetske izvore; i treća o infrastrukturnom i digitalnom povezivanju glavnih gradova šest zemalja regiona.
Pored George Papandreua i Jeffrey Sachsa, specijalnog savjetnika Generalnog sekretara UN za Agendu 2030, o ovim prijedlozima profesor Lagumdžija je u odvojenim susretima razgovarao i sa regionalnim liderima prisutnim na Symi simpozijumu, predsjednicima vlada Albanije i Kosova Edi Ramom i Albinom Kurtijem, potpredsjednikom vlade i ministrom vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Nikolom Dimitrovom i ministricom odbrane Radom Sekerinskom.
Na panelu "Od globalnih do lokalnih razvojnih modela i Izazova pravedne i inkluzivne zelene tranzicije" Lagumdžija je prezentirao prijedlog uspostavljanja Mreže rješenja samoodrživog razvoja Zapadnog Balkana (SDSN WB) u saradnji sa Globalnom i Evropskom mrežom rješenja samoodrživog razvoja (SDSN).
U razgovorima sa čelnicima globalne i evropske mreže, Jeffrey Sachsom i Phoebe Koundori, su usaglašeni dalji koraci na uspostavljanju SDSN mreže Zapadnog Balkana. Između ostalog ova mreža bi imala za cilj promociju i aktivnosti na integrisanju Zelenog dogovora Zapadnog Balkana (Western Balkan Green Deal), koji je već predložen od strane Evropske Komisije, u postojeći jedinstveni projekat tranzicije Evropske Unije sa tradicionalne na samoodrživu i zelenu ekonomiju.
Na završnoj svečanosti Symi simpozijuma, kojoj je domaćin bio gradonačelnik Atine Kostas Bakojanis, Lagumdžija je govorio o aktivnostima Madridskog kluba na pripremama drugog samita o društvenom razvoju kao i globalnoj promociji i važnosti izgradnje društava zajedničkih vrijednosti kao odgovora na sve veće podjele, nejednakost i jačanje populističkih i nacionalističkih politika.