Makedonski zastupnici koji su glasali za početak izmjena Ustava pod policijskom zaštitom
Pod policijskom zaštitom zbog prijetnji su ne samo zastupnici opozicionog VMRO DPMNE, koji su isključeni iz stranke jer su podržali prijedlog makedonske vlade, već i izaslanici vladajuće većine, prenijela je Beta.
Međutim, ne navodi se koliko je izaslanika pod zaštitom, od 80 koji su glasovali za početak ustavnih izmjena u skladu s dogovorom s Grčkom.
Kako mediji navode, Centralni komitet VMRO DPMNE, opozicione stranke u Makedoniji smijenio je potpredsjednika stranke Mitka Janceva i člana Izvršnog komiteta Kostadina Bogdanova i isključio nekadašnje visoke funcionere Sašu Mijalkova i Nikolu Todorova.
"Zbog djelovanja protiv interesa VMRO DPMNE, ali i Makedonije, Jancev i Bogdanov su razriješeni stranačkih funcija, a za Mijalkova i Todorova je od matičnih općinskih komiteta zatraženo da povedu disciplinski postupak i da ih isključe iz stranke", rekao je potpredsjednik stranke Aleksandar Nikoloski novinarima oko polnoći u ponedjeljak, nakon četvorosatne sjednice Centralnog komiteta.
Prema pisanju medija, premijer Makedonije Zoran Zaev je u petak uvečer, odmah nakon glasanja u parlamentu, obećao grupi od osam izaslanika koalicije VMRO DPMNE da će biti zaštićeni zajedno sa svojim obiteljima. Podsjetimo da je Makedonsko Sobranje u prvom čitanju izglasalo je u petak uvečer s 80 glasova "za", bez uzdržanih i "protiv", odluku o pristupanju izmjenama Ustava te zemlje.
Te promjene bi trebalo da omoguće primjenu Prespanskog sporazuma, koji su početkom srpnja potpisali predstavnici Grčke i Makedonije.
Na osnovu Prespanskog sporazuma ta bivša jugoslovenska republika bi ubuduće trebalo da se zove Republika Sjeverna Makedonija.