Vanjska granica EU
158

Plenković: Hrvatska neće podizati bodljikavu žicu na granici sa BiH

FENA
Foto: N. G./Klix.ba
Foto: N. G./Klix.ba
Ono što je prije nekoliko godina bila za Evropsku uniju crvena linija, finansiranje postavljanja bodljikave žice na njene vanjske granice, sada je ideja koja ima sve veću podršku.

Pozivi o ograđivanju žicom vanjskih granica, kako bi se time spriječila masovna ilegalna migracija, ne dolaze samo od krajnje desnice već sve više i od tradicionalnih stranaka centra.

Austrija, zemlja koja je lani najviše bila na udaru ilegalne migracije, otvoreno traži da se novcem EU financira i ograđivanje vanjskih granica žicom.

Pritom se prije svega misli na granicu između Bugarske i Turske. Tu ideju otvoreno zastupa i predsjednik Evropske pučke strane Manfred Weber.

Iako dosad nije spomenuta vanjska granica Hrvatske prema BiH i Srbiji kao posebno problematična, ako se nastavi val dolazaka preko te rute, i ta će granica postati problem i za RH i za EU.

No Hrvatska, pogotovo kada je riječ o BiH, ne želi granicu pretvoriti u tvrđavu. Rekao je to u Briselu hrvatski premijer Andrej Plenković, prenosi Hina.

Upravljanja migracijama i snažna zaštita vanjskih granica Evropske unije bila je glavna tema na samitu Evropskog vijeća koji je završen jučer u ranim jutarnjim satima.

Nakon sastanaka koje su imali s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, gotovo tokom cijelog dana evropski lideri su najviše vremena posvetili upravo migracijama.

Prema riječima francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, "atmosfera je bila prilično pomirljiva", ali i dalje postoje velike razlike među zemljama članicama.

Sve se zemlje slažu u načelu da je potrebna bolja zaštita vanjskih granica i veća solidarnost među članicama EU, ali i dalje je teret neravnomjerno podijeljen.