Regija
17

Pročitajte cijeli sažetak presude: Sud tvrdi da je Šešelj činio ratne napore, a ne zločine

Piše: N. N.
Pretresno vijeće Haškog tribunala oslobodilo je danas Vojislava Šešelja po svim tačkama optužnice. Time je Šešelj, kako je to rekao predsjedvajući Jean-Claude Antonetti, od danas slobodan čovjek.

Sudskim vijećem koje je izreklo presudu Šešelju predsjedavao je Jean-Claude Antonetti, dok su druga dva člana vijeća bili Flavia Lattanzi i Mandiaye Niang.

Cijela presuda Šešelju ima nešto više od 100 stranica, a sažetak presude koji je danas pročitao Jean-Claude Antonetti možete pročitati ovdje.

Sutkinja iz Italije Flavia Lattanzi izdvojila je svoje mišljenje kod većine tačaka optužnice smatrajući da postoji Šešeljeva odgovornost. Nakon presude, Šešelj se javno zahvalio "časnim i poštenim sudijama" iz Francuske i Senegala.

Sudsko vijeće zaključilo je da je sama optužnica bila izrazito loše postavljena, a imali su i niz primjedbi na sam rad Tužilaštva. Zamjerili su postavljanje "maksimalističkih zahtjeva", konfuznost, očigledne suprotnosti...

Ključni aspekti presude su da nije postojao udruženi zločinački poduhvat u kojem su, između ostalih, učestvovali Slobodan Milošević i Vojislav Šešelj.

Vijeće je zaključilo da sama ideja Velike Srbije po sebi nije krivično djelo već politički program. Također, slanje dobrovoljaca na ratišta u BiH i u Hrvatsku nije samo po sebi krivično djelo, a vijeće je ocijenilo da se tu radi o ratnim naporima koje su poduzimale sve strane. Vijeće je zaključilo da Šešelj nije imao autoritet nad tim jedinicama koje su djelovale u sklopu hijerarhije Vojske Jugoslavije i Vojske Republike Srpske ili srpskih snaga u Hrvatskoj. Šešelj nije bio dio vojne hijerarhije te stoga i nije odgovoran zbog propuštanja da kazni počinioce, a za same zločine nije morao nužno znati.

Što se tiče raspirivanja nacionalističke mržnje i pozivanja na protjerivanje, vijeće je zaključilo da Šešelj nije kriv. Kada je riječ o govoru u Zvorniku u kojem je Šešelj pozvao Srbe da "potisnu Balije dalje prema istoku", sudsko vijeće je odlučilo da se radi o ratnim naporima i motivisanju vojske, a ne nužno o pozivu na progon. Dva govora u Skupštini Srbije u kojima je pozvao na progon Hrvata iz Srbije vijeće je ocijenilo opozicionim djelovanjem koje nikada nije provedeno u stvarnosti.