Promjena izbornih pravila koja bi osigurala nedvosmislenog pobjednika i stabilniju vladu prioritet je za Renzija otkako je postao čelnik vladajuće Demokratske stranke (PD) u 2013.
On također želi ukinuti Senat kao izabrani dom parlamenta kako bi učinio donošenje zakona manje složenim, prenosi Reuters.
Suočen s protivljenjem nekih članova iz PD-a, on se oslonio na pakt s Berlusconijem, bivšim premijerom, u pokušaju da reforme prođu kroz parlament.
Forza Italia saopćila je da je Renzi prekršio sporazum jer se nije konsultovao s njom oko izbora sudije Ustavnog suda Sergia Mattarelle za novog šefa države.
Mattarellu je za predsjednika izabrao parlament u subotu, bez glasova Forza Italie.
U široj javnosti se smatra da je Renzi ostvario političku pobjedu ujedinjujući svoju PD oko izbora Mattarelle.
On je, ipak, time doveo u pitanje Berlusconijevu podršku institucionalnim reformama koje su još pred parlamentom.
Berlusconijeva podrška zagarantirana je takozvanim "Nazarenskim paktom" nazvanim po sjedištu PD-a u rimskoj ulici Via del Nazareno gdje se Renzi prvi put sastao sa 78-godišnjim medijskim magnatom zbog plana izborne reforme u januaru prošle godine.
Pakt je postao centralna tema italijanske politike u prošloj godini, i snažno ga je branio Renzi suočen s kritikama ljevice iz PD-a.
"Nazarenski pakt je propao, okončan je", izjavio je Berlusconijev politički savjetnik Giovanni Toti nakon stranačkog sastanka u srijedu.
Forza Italia kasnije je objavila saopćenje u kome navodi da se ne smatra vezanom za pakt i da će prosuđivati Renzijeve reformske prijedloge od slučaja do slučaja.