Lider Srpske radikalne stranke (SRS) zatražio je jučer od Pretresnog vijeća da protiv Brammertza primijeni rigorozne disciplinske mjere i kazni ga zbog "nedozvoljenog ponašanja".
Tužilaštvo je u današnjem podnesku navelo da Šešeljev zahtjev za disciplinske sankcije protiv tužioca Brammertza nije utemeljen, kao i da "Šešelj nije uspio da potkrijepi svoju tvrdnju da zahtjev Tužilaštva nije zasnovan na validnim pravnim razmatranjima".
Brammertz je ponovio zahtjev Tužilaštva da se povuče odluka o puštanju Šešelja na privremenu slobodu rekavši da je on zasnovan na samim Šešeljevim javnim istupima koji podrivaju temelje njegovog privremenog oslobađanja.
To su, kako se navodi, Šešeljeve ponovljene tvrdnje da se neće dobrovoljno vratiti u Tribunal, njegove prijetnje ljudima koji sarađuju sa Tužilaštvom, izjave koje su zapaljive i uvredljive za žrtve, kao i izjave koje dovode u pitanje humanitarne brige proizašle iz njegovog zdravstvenog stanja.
Brammertz podsjeća da se u podnesku Tužilaštva navode javno zabilježene relevantne Šešeljeve izjave.
"Ne samo da ne negira te izjave u svom odgovoru, Šešelj čak i ne govori o njima", kaže se u saopćenju.
Prema mišljenju glavnog tužioca, Šešelj nije iznio ništa što bi potkopalo osnove zahtjeva ili potvrdilo njegove tvrdnje o neodgovarajućem ponašanju tužioca, prenosi Tanjug.
"Kao što je Tribunal više puta naglasio, iznošenje neosnovanih tvrdnji o nedozvoljenom ponašanju Tužilaštva je veoma ozbiljna stvar koju Vijeće ne bi smjelo da toleriše", navodi se u podnesku.
"Vijeće bi trebalo da odbaci neosnovane Šešeljeve navode i odobri zahtjev Tužilaštva", zaključuje Brammertz u podnesku.
U odgovoru na zahtjev Tužilaštva da se povuče odluka o njegovom privremenom puštanju na slobodu, Šešelj je jučer naveo da je Brammertz, postupanjem u njegovom predmetu, demonstrirao "visok stepen nedozvoljenog ponašanja, prihvativši da bude politički instrumentalizovan od briselske administracije i hrvatskih političara".