Države poslale humanitarnu pomoć u Indiju, ali sredstva još nisu stigla u bolnice
Kako se navodi u analizi CNN-a, brojni respiratori, zalihe kiseonika, ali i antivirotici počeli su pristizati u Indiju još početkom prošle sedmice što je potvrđeno i fotografijama koje su objavljene sa aerodroma u New Delhiju.
Međutim, iako je veliki broj sredstava doniran, indijske bolnice se i dalje nalaze u problemu s obzirom da veliki dio te pomoći još uvijek nije pristigao u bolnice. Zbog toga, mnogi zdravstveni radnici, ali i strani donatori postavili su pitanje indijskoj vlasti - gdje je zapravo otišla sva pomoć i donirana sredstva?
Tokom razgovora sa zvaničnicima u američkom State Departmentu u petak prošle sedmice, jedan od novinara pitao je američke zvaničnike da li nešto poduzimaju kako bi provjerili kako se zapravo distribuira pomoć koju šalju američke vlasti, ali i građani.
Iako su glasine i vijesti o određenim manipulacijama humanitarnim paketima sve glasnije, vlada Indije je oštro odbacila bilo kakve navode o "krađi" humanitarne pomoći te su naveli kako je pomoć već podijeljena u 38 zdravstvenih ustanova širom zemlje.
Međutim, na terenu, lokalne vlasti tvrde kako je komunikacija s centralnom vladom kada je riječ o doniranoj opremi skoro pa nikakva.
"Poslali smo delegacije radi pojašnjenja kašnjenja opskrbe kisokom, lijekovima i pogonima za vakcinaciju, ali iz vlade još uvijek nismo dobili odgovor. Što se tiče uvoza, nikakve informacije o tome centralna vlada nije dijelila s nama", rekao je Raghu Sharma, ministar zdravstva indijske države Rajasthan.
Iako je situacija s pandemijom koronavirusa u Indiji u ovom trenutku vjerovatno najteža u cijelom svijetu, brojni problemi administrativne i druge prirode trenutno su kamen spoticanja za zdravstveni sektor.
Kako navodi CNN, postoji mnogo mogućih razloga za kašnjenje doniranih sredstava. Od nepotrebne birokracije, greške, ali i protokola koji oduzimaju previše vremena.
Nestašica kisika naročito je izražena na teritoriji države Delhi koja ne proizvodi vlastiti kiseonik već se nada da će centralna vlast obezbijediti dovoljne količine kisika od različitih proizvođača i država.
"Dužnost vlada je da nam osigura kiseonik. Pacijenti umiru pred našim očima. Žao mi je što ih ne možemo spasiti", rekao je direktor jedne od bolnica u Delhiju.
Problemi s logistikom
Jedan od problema koji trenutno indijska vlast ima kada je riječ o distribuciji opreme jeste problem logistike. Kako se navodi, vlada nije imala uspostavljene protokole prije nego što je primila pomoć te je morala bez ikakvog ranije predviđenog plana smišljati smjernice i koordinaciju opreme.
"Vladi je trebalo sedam dana da stvori mehanizam za raspodjelu zaliha državama. U tih sedam dana, preminulo je više od 23.000 građana Indije", navodi CNN.
Također, navodi se kako veliki problem predstavlja i činjenica što se oprema koja stiže u ovu državu skladišti samo u jednom gradu.
"Indija je ogromna zemlja u kojoj živi 1,3 milijarde ljudi, a većina pomoći iz inostranstva prevozi se u New Delhi što znači da se većina sredstava tek tada mora preraspodijeliti udaljenijim državama", navodi se.
Iako su vlasti u Indiji najavile pojačanu distribuciju opreme, ali i kisika u indijske bolnice, čelnici država i lokalnih organizacija i dalje čekaju dugo najavljivanju pomoć. Dok zalihe ne stignu u bolnice, zdravstvenim radnicima ne preostaje ništa drugo nego čekanje u trenucima kada je svaka boca kisika i više nego neophodna u liječenju pacijenata.