Države poslale humanitarnu pomoć u Indiju, ali sredstva još nisu stigla u bolnice
![Indija danas zabilježila 382.315 novozaraženih (Foto: EPA-EFE)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_210505172.jpg?v=1)
Kako se navodi u analizi CNN-a, brojni respiratori, zalihe kiseonika, ali i antivirotici počeli su pristizati u Indiju još početkom prošle sedmice što je potvrđeno i fotografijama koje su objavljene sa aerodroma u New Delhiju.
Međutim, iako je veliki broj sredstava doniran, indijske bolnice se i dalje nalaze u problemu s obzirom da veliki dio te pomoći još uvijek nije pristigao u bolnice. Zbog toga, mnogi zdravstveni radnici, ali i strani donatori postavili su pitanje indijskoj vlasti - gdje je zapravo otišla sva pomoć i donirana sredstva?
Tokom razgovora sa zvaničnicima u američkom State Departmentu u petak prošle sedmice, jedan od novinara pitao je američke zvaničnike da li nešto poduzimaju kako bi provjerili kako se zapravo distribuira pomoć koju šalju američke vlasti, ali i građani.
![Zdravstveni radnici u izuzetno teškoj situaciji (Foto: EPA-EFE)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/210505172.1_xl.jpg?v=1730639445)
Iako su glasine i vijesti o određenim manipulacijama humanitarnim paketima sve glasnije, vlada Indije je oštro odbacila bilo kakve navode o "krađi" humanitarne pomoći te su naveli kako je pomoć već podijeljena u 38 zdravstvenih ustanova širom zemlje.
Međutim, na terenu, lokalne vlasti tvrde kako je komunikacija s centralnom vladom kada je riječ o doniranoj opremi skoro pa nikakva.
"Poslali smo delegacije radi pojašnjenja kašnjenja opskrbe kisokom, lijekovima i pogonima za vakcinaciju, ali iz vlade još uvijek nismo dobili odgovor. Što se tiče uvoza, nikakve informacije o tome centralna vlada nije dijelila s nama", rekao je Raghu Sharma, ministar zdravstva indijske države Rajasthan.
Iako je situacija s pandemijom koronavirusa u Indiji u ovom trenutku vjerovatno najteža u cijelom svijetu, brojni problemi administrativne i druge prirode trenutno su kamen spoticanja za zdravstveni sektor.
Kako navodi CNN, postoji mnogo mogućih razloga za kašnjenje doniranih sredstava. Od nepotrebne birokracije, greške, ali i protokola koji oduzimaju previše vremena.
![Brojne države šalju pomoć u Indiju (Foto: EPA-EFE)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/210505172.2_xl.jpg?v=1730639445)
Nestašica kisika naročito je izražena na teritoriji države Delhi koja ne proizvodi vlastiti kiseonik već se nada da će centralna vlast obezbijediti dovoljne količine kisika od različitih proizvođača i država.
"Dužnost vlada je da nam osigura kiseonik. Pacijenti umiru pred našim očima. Žao mi je što ih ne možemo spasiti", rekao je direktor jedne od bolnica u Delhiju.
Problemi s logistikom
Jedan od problema koji trenutno indijska vlast ima kada je riječ o distribuciji opreme jeste problem logistike. Kako se navodi, vlada nije imala uspostavljene protokole prije nego što je primila pomoć te je morala bez ikakvog ranije predviđenog plana smišljati smjernice i koordinaciju opreme.
"Vladi je trebalo sedam dana da stvori mehanizam za raspodjelu zaliha državama. U tih sedam dana, preminulo je više od 23.000 građana Indije", navodi CNN.
Također, navodi se kako veliki problem predstavlja i činjenica što se oprema koja stiže u ovu državu skladišti samo u jednom gradu.
"Indija je ogromna zemlja u kojoj živi 1,3 milijarde ljudi, a većina pomoći iz inostranstva prevozi se u New Delhi što znači da se većina sredstava tek tada mora preraspodijeliti udaljenijim državama", navodi se.
Iako su vlasti u Indiji najavile pojačanu distribuciju opreme, ali i kisika u indijske bolnice, čelnici država i lokalnih organizacija i dalje čekaju dugo najavljivanju pomoć. Dok zalihe ne stignu u bolnice, zdravstvenim radnicima ne preostaje ništa drugo nego čekanje u trenucima kada je svaka boca kisika i više nego neophodna u liječenju pacijenata.