Rezultati iz 18 zemalja
5

Evropska analiza: U Hrvatskoj najviše konzumiraju kanabis, a u Sloveniji ekstazi

S. M.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Nalazi iz 2020. godine iz najvećeg evropskog projekta o analizi otpadnih voda, otkriveni su u Analizi otpadnih voda i lijekova, koju je objavila grupa SCORE, u saradnji sa agencijom EU za lijekove (EMCDDA).

Projektom su analizirane otpadne vode u 82 evropska grada (18 zemalja) kako bi se istražilo konzumiranje droga kod njihovih stanovnika. Ovo je najveći broj gradova koji su do danas sudjelovali. Iako su rezultati iz 2019. godine ukazali na sveukupni porast u otkrivanju stimulansa, nalazi iz 2020. godine su više mješoviti, s različitim geografskim i vremenskim obrascima viđenim na lokacijama studije. Uzorci u 2020. godini možda su prikupljeni tokom lockdowna, što je moglo utjecati na dostupnost lijekova i obrasce upotrebe.

Od Zagreba do Lisabona i Helsinkija do Istanbula, studija je analizirala dnevne uzorke otpadnih voda u slivnim područjima postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda tokom jednosedmičnog perioda između marta i maja 2020. Otpadne vode za oko 25 miliona ljudi analizirane su na tragove četiri nedozvoljena stimulativna lijeka (kokain, amfetamin, metamfetamin, MDMA/ ekstazi) kao i kanabis.

Najviše ostataka ekstazija pronađeno je u gradovima u Belgiji, Njemačkoj, Holandiji i Sloveniji. Gotovo polovina gradova s ​​podacima za 2020. i 2019. godinu (24 od 49) izvijestila je o smanjenju otkrivanja u 2020. godini, vjerovatno zbog zatvaranja noćnih klubova, gdje se ova droga često konzumira.

Ostaci kokaina u otpadnim vodama bili su najveći u gradovima zapadne i južne Evrope, posebno u Belgiji, Holandiji i Španiji. U većini gradova istočne Evrope utvrđeni su vrlo niski nivoi, mada se u najnovijim podacima vide određena povećanja. Sve u svemu, slika je mješovita: od 49 gradova s ​​podacima za 2020. i 2019. godinu, 19 je prijavilo povećanje, a 16 smanjenje.

Nivo ostataka amfetamina značajno je varirao među gradovima, pri čemu je najveći zabilježen u gradovima na sjeveru i istoku Evrope, a mnogo niži u gradovima na jugu. Od 48 gradova s ​​podacima za 2019. i 2020. godinu, 20 gradova prijavilo je povećanje, a 19 smanjenje.

Tradicionalno koncentrisan u Češkoj i Slovačkoj, metamfetamin je sada prisutan na Kipru, istoku Njemačke, Španiji i nekoliko sjevernoevropskih zemalja (npr. Danska, Litvanija, Finska, Norveška). Za razliku od ostala tri stimulansa, ostaci su na većini lokacija bili vrlo niski do zanemarivi.

Najveća količina metabolita kanabisa (THC-COOH) pronađena je u gradovima u Hrvatskoj, Francuskoj i Nizozemskoj. Čini se da je zaključavanje zbog Covida-19 manje utjecalo na upotrebu kanabisa