CNN izvještava da je ova država s 22 miliona stanovnika pogođena devastirajućom krizom. Ogleda se u svakodnevnom poskupljenju životnih potrepština te nedostatkom struje. Protesti traju od marta i traži se ostavka vlade.
[TWITTER]1523928315429597184[/TWITTER]
Mahinda Rajapaksa je podnio ostavku na poziciji premijera. Demonstranti su dva puta pokušali doći do njegove privatne rezidencije te je angažovana vojska kako bi je zaštitila.
[TWITTER]1524371946762379264[/TWITTER]
Traži se i ostavka predsjednika Gotabaye Rajapaksa koji je brat bivšeg premijera. Ne postoje naznake da će on podnijeti ostavku te je demonstrante pozvao na prekid nasilja.
CNN je objavio da je i oštećeno 75 domova zvaničnika. Sukobi između građana i sigurnosnih snaga dešavaju se širom zemlje. Evropska unija je pozvala na mirno rješavanje problema.
Bilawal Bhutto Zardari + Raiwand Mehal in future.
— Ahmad Khan (@AhmadkhanPost) May 10, 2022
Hungry people in Sri Lanka beat journalists and burn politicians' villas. #MarchAgainstImportedGovt#امپورٹڈ__حکومت__نامنظور pic.twitter.com/4VkENZxHiZ
Očekuje se da će ih biti mnogo u kojima će se desiti ono što se dešava u Šri Lanci. To se prije svega odnosi na siromašne države u Aziji, Africi i Latinskoj Americi.