3,42 dolara po dozi
6

Indija odobrila Oxfordovu vakcinu protiv koronavirusa

M. G.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Indija je odobrila vakcinu protiv koronavirusa koju su razvili AstraZeneca i Univerzitet Oxford, otvarajući put ogromnoj kampanji imunizacije u drugoj najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu.

Ministar informacija Prakash Javadekar rekao je novinarima u subotu da je vakcina dobila zeleno svjetlo u petak, potvrđujući ono što su izvori bliski tom pitanju rekli za Reuters.

To je prva vakcina protiv koronavirusa koju je Indija odobrila za hitnu upotrebu. Ova zemlja ima najveći broj zaraženih nakon Sjedinjenih Država.

Javadekar je rekao da još najmanje tri vakcine čekaju na odobrenje - Covaxin lokalne kompanije Bharat Biotch, ZyCoV-D Zydusa Cadile i ruski Sputnik-V.

"Indija je možda jedina zemlja u kojoj se pripremaju najmanje četiri vakcine. Jedna je jučer odobrena za hitne potrebe, Serumov Covishield", rekao je Javadekar pozivajući se na činjenicu da imunizaciju vakcinom kompanije AstraZeneca/Oxford lokalno vrši Institut za serum u Indiji (SII).

Očekuje se da će indijska Centralna organizacija za kontrolu lijekova (CDSCO) naknadno objaviti doziranje i druge detalje o vakcini. SII se prijavio za režim dvije pune doze u razmaku od oko 28 dana.

Vakcina AstraZeneca/Oxford, koju je Velika Britanija odobrila u utorak, jeftinija je i lakša za upotrebu od nekih suparničkih, što je glavna prednost u suzbijanju pandemije koja je odnijela više od 1,8 miliona života širom svijeta.

Indijski regulator također je primio zahtjev za hitnu upotrebu za vakcinu, koju je proizveo Pfizer s njemačkim BioNTech-om, prvu koja je osigurala regulatorno odobrenje na Zapadu.

Indija je prijavila više od 10 miliona slučajeva zaraze koronavirusom, iako je stopa zaraze značajno pala od vrhunca sredinom septembra.

Zemlja se nada da će u prvih šest do osam mjeseci ove godine imunizirati 300 miliona od svojih 1,35 milijardi stanovnika.

SII, najveći svjetski proizvođač vakcina, već je opskrbio oko 50 miliona doza vakcine AstraZeneca/Oxford, koja će se prodati vladi po cijeni od oko 250 rupija (3,42 dolara) po dozi i 1.000 rupija na privatnom tržištu.