Kako su eksplodirali pejdžeri u Libanu i zašto ih Hezbollah koristi: "Vidio se dim iz džepa"
Nejasno je kako je došlo do napada, koji djeluje jako sofisticirano. Hezbollah je za napad okrivio Izrael, čiji se zvaničnici još nisu oglasili.
Kada i gdje se napad dogodio
Eksplozije su počele u 15:45 sati po lokalnom vremenu u južnom dijelu Bejruta i u još nekoliko drugih oblasti Libana. Svjedoci su izjavili da prvo vidjeli mali dim iz džepova hlača ljudi, a zatim i malu eksploziju koja je zvučala poput vatrometa i pucnjeva.
Na jednom od snimaka sa sigurnosne kamere se vidi eksplozija u džepu hlača jednog muškarca koji je stajao ispred kase. Agencija Reuters je objavila da su se eksplozije nastavile sat vremena nakon prvih eksplozija. Ubrzo nakon toga, veliki broj ljudi je počeo pristizati u bolnice širom Libana, a svjedoci tvrde da je zavladala masovna konfuzija.
Neimenovani sigurnosni izvori kazali su za agenciju Reuters da su među povrijeđenima sinovi visokih zvaničnika Hezbollaha te da je iranski ambasador Mojtaba Amani također zadobio "površnu povredu" i da je na bolničkom posmatranju. Šef Hezbollaha Sayyed Hassan Nasrallah nije povrijeđen.
Kako su pejdžeri eksplodirali?
Analitičari su iznenađeni razmjerima napada, napomenuvši da se Hezbollah ponosi svojim sigurnosnim mjerama. Neki smatraju da se hakiranjem moglo uzrokovati pregrijavanje baterija pejdžera, što bi moglo dovesti do njegove eksplozije. Ako se utvrdi da se to zaista dogodilo, onda bi to bio čin bez presedana.
Međutim, stručnjaci su mišljenja da je to malo izgledno jer ono što se vidi na snimcima ne sugerira da se dogodilo pregrijavanje baterija. Prema pojedinim analitičarima, izglednije je da se dogodila neka manipulacija tokom same proizvodnje pejdžera ili tokom njihovog transporta.
Ovakve vrste manipulacija, odnosno napada su sve više zabrinjavajuće u kibernetičkom svijetu. Ovakvi napadi uglavnom podrazumijevaju napade na softver uređaja, a rjeđe na hardver uređaja. Ako se utvrdi da se dogodio napad u lancu snabdijevanja, onda to znači da je izvedena velika operacija.
Zašto Hezbollah koristi pejdžere
Hezbollah se u komunikaciji u velikoj mjeri oslanja na pejdžere. Naime, mobiteli su previše ranjivi, što je pokazalo izraelsko ubistvo Yahye Ayyasha 1996. godine, koji je u palestinskoj militantnoj grupi Hamas bio zadužen za pravljenje bombi.
Neimenovani operativac Hezbollaha je izjavio za novinsku agenciju Associated Press da su pejdžeri novitet koji nisu ranije koristili. Emily Harding, bivša analitičarka CIA-e, smatra da će eksplozije primorati Hezbollah da preispita cijeli svoj sigurnosni aparat, piše BBC.