Izdaja zapada
81

Kako su Rusi u krvi ugušili mađarsku revoluciju na današnji dan 1956. godine

B.H.
Sovjetski tenkovi na ulicama Budimpešte
Sovjetski tenkovi na ulicama Budimpešte
Spontani nacionalni ustanak u Mađarskoj koji je započeo 12 dana prije žestoko su ugušili sovjetski tenkovi i trupe 4. novembra 1956. Hiljade su ubijene i ranjene, a gotovo četvrt miliona Mađara pobjeglo je iz zemlje.

Problemi u Mađarskoj počeli su u oktobru 1956., kada su hiljade prosvjednika izašle na ulice tražeći demokratičniji politički sistem i slobodu od sovjetskog ugnjetavanja. Kao odgovor, dužnosnici Komunističke partije imenovali su Imrea Nagya, bivšeg premijera koji je otpušten iz stranke zbog svojih kritika staljinističke politike, za novog premijera.

Nagy je pokušao vratiti mir i tražio od Sovjeta da povuku svoje trupe. Sovjeti su to učinili, ali je Nagy zatim pokušao pogurati mađarsku pobunu ukidanjem jednostranačke vladavine. Također je objavio da se Mađarska povlači iz Varšavskog pakta, što je bio sovjetski ekvivalent NATO paktu.

Uništena Staljinova statua
Uništena Staljinova statua

Četvrtog novembra 1956. sovjetski tenkovi ušli su u Budimpeštu kako bi jednom zauvijek ugušili nacionalni ustanak. Izbile su žestoke ulične borbe, ali je velika nadmoć Sovjeta osigurala pobjedu. U 5:20 ujutro, mađarski premijer Imre Nagy najavio je invaziju naciji u obraćanju koje je trajalo 35 sekundi, izjavivši: "Naše trupe se bore. Vlada je i dalje tu.”

Međutim, za nekoliko sati Nagy je zatražio azil u jugoslavenskom veleposlanstvu u Budimpešti. Nedugo nakon toga je uhvaćen i pogubljen dvije godine kasnije. Nagyjev bivši kolega i skora zamjena, János Kádár, koji je tajno dopremljen iz Moskve u grad Szolnok pripremao se preuzeti vlast uz podršku Moskve.

Sovjetska akcija zaprepastila je mnoge na Zapadu. Sovjetski vođa Nikita Hruščov obećao je povlačenje od staljinističke politike i represije iz prošlosti, ali nasilne akcije u Budimpešti su govorile drugačije. Procjenjuje se da je 2.500 Mađara ubijeno, a još 200.000 pobjeglo je iz države. Sporadičan oružani otpor, štrajkovi i masovna hapšenja nastavljena su se mjesecima nakon toga.

"Rusi idite kući"

Indolentnost SAD-a razljutilo je i razočaralo mnoge Mađare. Radio emisije Glasa Amerike i govori predsjednika Dwighta D. Eisenhowera i državnog sekretara Johna Fostera Dullesa su sugerisali da Sjedinjene Države podržavaju "oslobođenje" "zarobljenih naroda" u komunističkim nacijama.

Tokom tog razdoblja približno 30.000 mađarskih izbjeglica dobilo je dozvolu za ulazak u SAD. Ipak, dok su se sovjetski tenkovi jurišali na prosvjednike, SAD nisu učinile ništa osim javnih izjava suosjećanja s njihovim stradanjem.