Drugi krug glasanja
0

Na izbore u Tunisu izašlo samo 11 posto građana, znak otpora politici predsjednika

F. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Samo 11 posto birača glasalo je u drugom krugu izbora u Tunisu , a kritičari predsjednika Kaisa Saieda rekli su da su prazna biračka mjesta dokaz javnog prijezira prema njegovom planu i preuzimanju ovlasti.

Izlaznost u drugom krugu glasanja u nedjelju bio je, međutim, veća od izlaznosti u prvom krugu u decembru, u kojem je izlaznost bila 8,8 posto.

"Gotovo 90 posto birača u Tunisu ignorisalo je ovaj komad teatra i odbilo se uključiti u proces", rekao je novinarima Ahmed Nejib Chebbi, šef glavne opozicone stranke u zemlji, Fronta nacionalnog spasa.

"Pozivam političke skupine i civilno društvo da se udruže kako bi radili na promjenama, u obliku odlaska Kaisa Saieda i prijevremenih predsjedničkih izbora."

Glasalo je oko 887.000 birača od ukupnog biračkog tijela od 7,8 miliona, saopćila je izborna komisija. Konačni rezultati nisu se očekivali u nedjelju. Glavne stranke bojkotovali su izbore i očekuje se da će većina mjesta pripasti nezavisnim.

Nedjeljno slaba izlaznost na izborima bio je još jedan udarac za Saieda, koji je zakonodavnom tijelu oduzeo ovlasti i sebi dodijelio veliku moć od dramatičnog preuzimanja vlasti 2021. godine.

Saied je 25. jula 2021. godine smijenio vladu i zamrznuo rad parlament prije nego što ga je raspustio i progurao novi ustav, koji mu daje gotovo neograničene ovlasti.

Najnovija anketa smatrana je posljednjim stupom Saiedove transformacije politike, uvođenjem novog zakonodavnog tijela koje neće imati gotovo nikakve ovlasti pozivati predsjednika ili vladu na odgovornost.

Opozicone skupine optužuju Saieda za državni udar zbog zatvaranja prethodnog parlamenta 2021. i kažu da je uništio demokratiju izgrađenu nakon revolucije u Tunisu 2011. i koja je pokrenula Arapsko proljeće.

Saied je rekao da su njegovi postupci bili zakoniti i nužni kako bi se Tunis spasio od godina korupcije i ekonomskog pada u rukama sebične političke elite.

Iako je njegov novi ustav izglasan na prošlogodišnjem referendumu, sudjelovalo je samo 30 posto birača.

Ekonomski pad u Tunisu, gdje su neke osnovne robe nestale s polica, a vlada je srezala subvencije tražeći inozemnu pomoć kako bi spriječila bankrot, ostavio je mnoge razočarane politikom i ljute na svoje vođe.

“Ne želimo izbore. Želimo mlijeko, šećer i ulje za kuhanje”, rekla je Hasna, žena koja je u nedjelju kupovala u četvrti Ettadamon u Tunisu.

Činilo se da su mnogi Tunižani u početku pozdravili Saiedovo preuzimanje ovlasti 2021. nakon godina slabih vladajućih koalicija za koje se činilo da nisu u stanju oživjeti umiruću ekonomiju, poboljšati javne usluge ili smanjiti velike nejednakosti.

Ali Saied nije iznio nikakav jasan ekonomski plan osim protiv korupcije i neimenovanih špekulanata, koje je okrivio za rast cijena.

U petak je agencija za kreditni rejting Moody's snizila rejting duga Tunisa, rekavši da vjerojatno neće platiti državne zajmove.