Rusi samo čekaju
30

Predsjednik Nigera se javio kao talac i pozvao Ameriku da mu pomogne nakon vojnog udara

T. K.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Svrgnuti predsjednik Nigera Mohamed Bazoum pozvao je SAD i međunarodnu zajednicu da pomognu povratiti ustavni poredak u njegovoj zemlji nakon prošlosedmičnog državnog udara.
U članku u Washington Postu, koji on lično potpisuje, predsjednik Bazoum rekao je da piše "kao talac".

Bazoum je upozorio da će državni udar, ako uspije, imati poražavajuće posljedice za zemlju, regiju, ali i cijeli svijet.

"Borba za naše zajedničke vrijednosti, uključujući demokratski pluralizam i poštivanje vladavine prava, jedini je način da postignemo održiv napredak protiv siromaštva i terorizma", napisao je Bazoum.

Istakao je da nigerski narod ne bi nikada zaboravio podršku SAD-a u ključnom trenutku njihove historije.

Bazoum je također upozorio na veze vođa državnog udara s ruskom plaćeničkom grupom Wagner, koja djeluje u regiji i koju mnogi smatraju zloćudnim utjecajem u Nigeru.

"Cijela centralna regija Sahela mogla bi pasti pod ruski utjecaj preko Wagnerove grupe, čiji je brutalni terorizam u punoj mjeri došao do izražaja u Ukrajini", napisao je Bazoum.

Podsjećamo, general Abdourahamane Tchiani novi je šef Vlade Nigera nakon vojnog preuzimanja vlasti,

Šef predsjedničke garde imenovan je "predsjednikom Nacionalnog vijeća za zaštitu domovine", dok demokratski izabranog predsjednika drže u pritvoru.

Tchiani, koji je postavljen da vodi elitnu jedinicu 2015, dolazi iz regije Tillaberi na zapadu Nigera, glavnog regrutnog područja za vojsku. I dalje je blizak saveznik bivšeg predsjednika Mahamadoua Issoufoua, političara koji je vodio zemlju do 2021.

Treba podsjetiti i da su lideri zapadnoafričkih zemalja zaprijetili kako će upotrijebiti silu kako bi u Nigeru na vlast vratili svrgnutog predsjednika Bazouma, dok su čelnici Burkine Faso i Malija upozorili su kako bi taj potez bio katastrofalan.

U zajedničkoj izjavi vlada Burkine Faso i Malija zvaničnici su upozorili da bi svaka vojna intervencija proti Nigera ujedno bila ravna objavi rata i ovim državama.

"Katastrofalne posljedice vojne intervencije u Nigeru mogle bi destabilizovati cijeli region. Odbijamo da primijenimo ilegalne, nelegitimne i nehumane sankcije protiv naroda i vlasti Nigera", naveli su.