Schmidt se sastao s nizom evropskih lidera na samitu EU - Zapadni Balkan, dao podršku zaključcima EPP-a o BiH
Za vrijeme samita EU - Zapadni Balkan u Briselu, visoki predstavnik Schmidt održao je sastanke sa nekoliko evropskih lidera, uključujući zamjenika talijanskog premijera Antonio Tajanija, finskog premijera Petteri Orpa i predsjednika EPP-a Manfred Weber.
Dvadeset godina od najvećeg proširenja Evropske unije na deset novih država članica, proširenje EU, ističu iz EPP-a, ostaje ključni pokretač dugoročne sigurnosti, mira, stabilnosti i prosperiteta u Evropi. Nastavlja da promoviše zajedničke vrijednosti, istovremeno podstičući rast i pomirenje.
"Proces proširenja ušao je u novu fazu i zamah 2024. godine. U sjeni ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine i naših evropskih vrijednosti, novo poglavlje proširenja EU zahtijeva oživljeni konsenzus Evrope o brzoj i postepenoj integraciji Zapada Balkana, kao i solidarnost između EU i njenih najbližih partnera i naglašava potrebu za potpunim usklađivanjem sa Zajedničkim vanjskim i sigurnosnim politikama (CFSP). Evropska unija nije potpuna bez regiona Zapadnog Balkana. Svjesni smo da je veća Unija i jača Unija i da je naša odgovornost približiti zemlje kandidate. Proširenje EU nije samo tehnička vježba, već mora ići ruku pod ruku sa snažnim političkim vodstvom i bliskim dijalogom s našim društvima", naveli su.
Poručuju i kako više nema vremena za sive zone.
"Sive zone i politički vakuum su iskoristile samo treće zemlje, posebno Rusija i Kina, kada Evropa nije ispunila obećanja data zemljama Zapadnog Balkana prije 20 godina. Stoga je EU integracija regiona Zapadnog Balkana danas, više nego ikada prije, geopolitička nužnost. Naša proaktivna politika proširenja je ulaganje u sopstvenu sigurnost i stabilnost: bolje je izvoziti stabilnost nego rizikovati uvozom nestabilnosti. EU i Zapadni Balkan su jaki partneri u zajedničkom upravljanju migracijama. Smanjenje neregularnih migracija duž zapadnobalkanske rute pokazuje posvećenost zapadnobalkanskih partnera u borbi protiv krijumčarenja, osiguranju zaštite granica, povratku i readmisiji. EU je spremna da nastavi pružati operativnu podršku kroz Frontex i Europol", saopćili su.
Navode i kako će proširena EU biti jača samo ako se preispita način na koji EU funkcioniše.
"Ovaj interni domaći zadatak za EU treba preduzeti paralelno sa našim pojačanim naporima da integrišemo naše partnere sa Zapadnog Balkana. Stoga nam je potrebna jasna i iskrena mapa puta za naš budući rad. Ipak, proces evropskih integracija ostaje zajednička odgovornost između Evropske unije i zemalja kandidata: proces mora biti više zasnovan na zaslugama i kriterijima, posebno kada su u pitanju osnove, jačanje vladavine prava i demokratije, borba protiv korupcije, i nezavisnost pravosuđa, ali osiguravajući da svaka zemlja spremna za članstvo u EU može nastaviti bez odlaganja napretka drugih. Međutim, kada zemlja kandidat ispuni svoja obećanja, onda to mora učiniti i Unija", objasnili su.