Reuters, AFP, Bloomberg
130

Svjetski mediji, pišući o Dodikovoj presudi, kritikovali i državnu vlast: Nisu uspjeli prevazići podjele

Piše: I. Sa.
Presuda Miloradu Dodiku je tema i svjetskih medija (Foto: Reuters)
Presuda Miloradu Dodiku je tema i svjetskih medija (Foto: Reuters)
Presuda predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku nije samo glavna vijest u Bosni i Hercegovini, već i regionu te su se istom bavili i svjetski mediji.
AFP podsjeća da je Dodik odmah osudio presudu na mitingu u Banjoj Luci te je naveo njegovu izjavu da "moramo biti veseli".

Navode i kako on ima pravo žalbe na presudu, ali i da ostaju pitanja da li će Dodik priznati presudu suda ili bi Schmidt mogao zauzeti jači stav jer nije priznao presudu.

"Dodik (65) je u više navrata osuđivao postupak kao lov na vještice koji podržavaju SAD s ciljem da ga 'eliminiše iz političkog života'. On je upozorio da će, ako bude proglašen krivim, početi da poništava reforme usvojene nakon rata za jačanje centralne države-uključujući ciljanje na vojsku, carinu, poreze i provođenje zakona u RS-u. Dodik, saveznik Kremlja, godinama je vladao RS-om i bio je sankcionisan od Washingtona 2017. i 2022. godine zbog separatističke politike u BiH", piše ovaj medij.

Naslovnica France24 (Schreenshot)
Naslovnica France24 (Schreenshot)

Bloomberg: Politička kriza koja ugrožava i pregovore ka

Bloomberg navodi kako se u Dodikove prijatelje ubrajaju i ruski lider Vladimir Putin te srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.

"Dodik je obećao pojačati napore za otcjepljenje RS-a. U januaru je također pozvao na referendum o nezavisnosti ako bude osuđen, što je potez koji bi efektivno raspustio jednu od najkrhkijih evropskih država. Presuda će vjerovatno dodatno povećati nestabilnost u balkanskoj zemlji od 3,3 miliona stanovnika. Slaba centralna vlast u Sarajevu formalno ujedinjuje dva entiteta: Republiku Srpsku sa srpskom većinom i Federaciju Bosne i Hercegovine, koje dijele bosanski muslimani i Hrvati. Dodik, koji je već prekinuo neke veze sa centralnom vladom, tražio je i uzeo veću autonomiju za svoj entitet posljednjih godina. On tvrdi da širokim ovlastima visokog predstavnika nedostaje legitimitet i progurao je dva zakona u parlament Republike Srpske na koje je visoki predstavnik prethodno stavio veto", piše ovaj medij.

Smatraju kako "politička kriza ugrožava i pregovore BiH o članstvu sa Evropskom unijom koji su počeli prošle godine".

Podsjećaju kako su SAD 2022. godine sankcionisale Dodika zbog korupcije i ugrožavanja teritorijalnog integriteta Bosne.

"Ali, s velikim promjenama politike koje je objavila nova američka administracija predsjednika Donalda Trumpa, nejasno je koliko će dugo trajati režim sankcija", jasno poručuju iz ovog medija.

Reuters: Vlada koja nije bila u stanju premostiti etničke podjele

Reuters također upozorava na bliske Dodikove veze sa Rusijom i da zakon BiH nalaže da se zatvorske kazne do godinu dana mogu novčano platiti.

Naslovnica Reutersa (Screenshot)
Naslovnica Reutersa (Screenshot)

"Dodik ima dvije sedmice da se žali na presudu u kojoj se također navodi da ne može vladati šest godina. Nije jasno hoće li se žaliti. Presuda će od srijede postati zvanična kada se završi žalbeni proces", piše Reuters.

Kažu i kako bi presuda mogla izazvati krizu u BiH te kako su narodi "povezani preko slabe centralne vlade koja nije bila u stanju da premosti postojeće etničke podjele".