Teška situacija
23

Tunis na prekretnici: Predsjednik pokreće nacionalni dijalog isključujući opozicione grupe

D. Be.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Predsjednik Tunisa Kais Saied najavio je pokretanje "nacionalnog dijaloga" kako bi pomogao u rješavanju političke krize nakon njegovog kontroverznog preuzimanja vlasti, ali isključujući opozicione stranke.

Saied, bivši profesor prava izabran 2019. godine usred gnjeva građana protiv vladajućeg režima u toj sjevernoafričkoj državi, smijenio je vladu 25. jula prošle godine, a kasnije je prešao na vlast dekretom u potezima koje su protivnici nazvali pučem.

Saied je rekao da će komisija upravljati "nacionalnim dijalogom", mjerom koju su više puta zahtijevale zemlje G7 i Evropska unija.

Saiedovi predloženi razgovori uključit će četiri grupe koje su, zajedno kao "Kvartet nacionalnog dijaloga", zajedno osvojile Nobelovu nagradu za mir 2015. za svoj rad na izgradnji onoga što je u to vrijeme bila jedina demokratija koja je nastala iz Arapskog proljeća 2011. godine.

Četiri grupe su Tuniski opći radnički sindikat (UGTT), Tuniska konfederacija industrije, trgovine i zanata (UTICA), Tuniska liga za ljudska prava i Tuniski red pravnika.

U nedjelju je lider UGTT-a Noureddine Taboubi apelovao na Saieda da pokrene nacionalni dijalog, rekavši da je to vjerovatno posljednja šansa da se zemlja "okupi" i izbjegne "demontaža" države i finansijski i ekonomski kolaps.

No Saied je odbacio učešće u pregovorima onih, kako je rekao, "koji su sabotirali, izgladnjivali i maltretirali narod", sugerirajući da to neće uključivati ​​stranke i organizacije civilnog društva koje su osudile njegovo preuzimanje vlasti.

To se odnosi na njegove najveće rivale, islamistički inspirisanu stranku Ennahdha.

Ennahdha, koja je igrala centralnu ulogu u politici Tunisa od revolucije koja je zbacila Zine El Abidine Ben Alija 2011. godine, dio je koalicije Fronta nacionalnog spasa, formirane prošlog mjeseca od političkih stranaka i pet grupa civilnog društva.

Saied je također rekao da će komisija koja priprema ustavne reforme za "Novu republiku" uskoro biti završena, a referendum o prijedlozima zakazan je za 25. juli, nakon čega će uslijediti parlamentarni izbori 17. decembra.

Tunis je također zahvaćen teškom socijalnom i ekonomskom krizom i traži paket kredita od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Washington je saopćio da se Tunis mora pozabaviti demokratijom ako želi prijeko potrebnu međunarodnu ekonomsku podršku.