Značajna za transfuziju
46

"Zlatna krv" je krvna grupa koju imaju samo 43 osobe na svijetu

B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Krvna grupa Rh-ništa ili Rhesus null je izuzetno rijetka krvna grupa. Samo 43 osobe na svijetu imaju ovu krvnu grupu koja se naziva "zlatna krv". Riječ je o vrlo vrijednoj krvnoj grupi.

Postoje četiri glavne krvne grupe, među kojima je krvna grupa A najstarija i postojala je prije nego što je ljudska rasa evoluirala od naših predaka. Krvna grupa B je nastala prije 3,5 miliona godina genetskom mutacijom koja se desila u glikoproteinu krvi.

Prije 2,5 miliona godina desila se još jedna mutacija koja je za posljedicu imala nastanak nulte krvne grupe koja nema ćelije koje imaju krvna grupa A i B. Kasnije je nastala krvna grupa AB koja ima ćelije i A i B krvne grupe.

Krvne grupe imaju antigene na ćelijskoj membrani, koji podstiču imunološku reakciju na ono što im nije kompatibilno. Četiri vrste krvnih ćelija su klasifikovane prema A i B antigenima. Krvna grupa A nosi antigen A, krvna grupa B nosi antigen B, a krvna grupa AB ima oba antigena. Nulta krvna grupa nema niti jedan od njih.

Osim toga, crvena krvna zrnca klasificiraju se prema prisutnosti ili izostanku proteina koji se zove Rhesus. Ako ovaj protein postoji, krvna grupa se označava sa + (plus), a ako ne postoji, označava se sa - (minus).

Šta je "zlatna krv"

"Zlatna krv" je prvi put utvrđena 1961. kod žene koja je rođena u Australiji. Naučnici pretpostavljaju da jedan čovjek na šest miliona stanovnika širom svijeta ima ovu krvnu grupu. Potvrđeno je da postoje 43 osobe sa "zlatnom krvi". Riječ je o nadimku za najrjeđi tip krvi s negativnim Rh faktorom, tzv. Rh-ništa.

Smatra se "univerzalnom", jer nema antigene koji stvaraju otpornost imunološkog sistema. To znači da je vrlo značajna u transfuziji krvi za ljude svih ostalih krvnih grupa - podudarna je sa ostalim krvnim grupama. Koristi se i u medicinskim istraživanjima, kao što je razvoj lijekova na bazi imunoglobulina koji se koristi za prevenciju Rhesus bolesti, zdravstvenog stanja u kojem antitijela u krvi trudnice napadaju krvna zrnca bebe, piše Jerusalem Post.

Vezani članci