Vučić: Britanci su "pojačali snagu" rezolucije o Srebrenici sa tri amandmana
Očekuje se da će glasanje o rezoluciji u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija biti najvjerovatnije, kako je naveo, 15. ili 16. maja.
Vučić je za RTS izjavio: "Ubačena su tri britanska amandmana koji su za jednu malu notu pojačali snagu rezolucije, jer Britanci su rekli da im nije dovoljno jaka, valjda nije dovoljno protiv Srba, pa su onda tražili da se nešto pojača."
Dodao je da nije bilo nikakvih konsultacija sa Srbijom, već su to učinili unutar svoje grupe kosponzora.
"Mi smo uputili pismo i Nijemcima i Ruandi sa našim primjedbama, molbama i zahtjevima. Nikakav odgovor nismo dobili", objasnio je Vučić.
Rezoluciji su se, dodaje, kao kosponzori pridružile Estonija, Poljska, Luksemburg, Hrvatska i Bugarska.
Vučić je također napomenuo: "Prihvaćen je Peruov amandman da se kaže međunarodni sudovi, a ne samo Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju, već da se računa i Međunarodni krivični sud u Haagu."
Istakao je i da je jednoglasno odbijen prijedlog Irana da se u rezoluciji spomene i genocid u Gazi te da su odbili predložene izmjene australske delegacije, iz, kako je naveo, "nepoznatih razloga".
Vučić je ocijenio da oni koji su pisali rezoluciju "ne žele dijalog i ne žele da razgovaraju sa onima koji drugačije misle". Naveo je da je plan da se o rezoluciji glasa između 13. i 17. maja, najvjerovatnije 15. ili 16., kako bi se poklopilo sa glasanjem o prijemu Kosova u Vijeće Evrope.
"Ali dobro, ja ću dati sve od sebe da stignem na sve strane", rekao je Vučić.
Usaglašenim tekstom rezolucije o Srebrenici 11. juli proglašava se Međunarodnim danom sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995. godine, koji će se obilježavati svake godine, saopšteno je ranije danas.
"Bez rezerve se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici kao historijskog događaja i pozivaju države članice da sačuvaju utvrđene činjenice, uključujući i obrazovni sistem, razvijanjem odgovarajućih programa, u znak sjećanja, prema sprečavanju poricanja i iskrivljavanja pojave genocida u budućnosti", navodi se u tekstu rezolucije, o kojem će se izjasniti Generalna skupština UN-a.