Ogromno nalazište litija u SAD-a moglo bi decenijama opskrbljivati električna vozila
Dok se u prošlom vijeku automobilska industrija vrtila uglavnom oko nafte, u nadolazećim decenijama uglavnom će se baviti rijetkim metalima poput litija. Nije tajna da Kina kontroliše velika nalazišta rijetkih metala potrebnih za proizvodnju baterija za električne automobile i dijelom kontroliše ostatak svijeta.
Međutim, u SAD je otkriveno relativno veliko nalazište litija. Trebalo bi se nalaziti na granici saveznih država Nevade i Oregona, a prema procjenama moglo bi biti čak i najveće nalazište na svijetu iz kojeg bi se litij mogao decenijama koristiti za proizvodnju baterija u SAD-u.
Ležište bi trebalo biti u kalderi (geološki oblik koji stvara vulkan) McDermitt, a litij se ovdje vjerovatno formirao tokom eksplozije supervulkana prije otprilike 16 miliona godina. Količina litija će se još istraživati, no prema prvim procjenama trebala bi se kretati do 120 miliona tona.
Ako se procjene potvrde, tada bi kaldera sadržavala dvanaest puta više litija nego u bolivijskim solanama, koje su donedavno smatrane najvećim nalazištima litija na svijetu. Osim toga, litij u vulkanskim sedimentima trebao bi biti lako dostupan, visoke kvalitete i dobiven s minimalnim otpadom.
Informacija o nalazištu mogla bi biti iznimno važna američkim kompanijama koje u prošlosti nisu imale pristup nalazištima litija. Međutim, prije početka rudarenja trebat će riješiti dva problema. Jedan je činjenica da se nalazište nalazi, barem dijelom, na svetoj zemlji dva indijanska plemena iz tog dijela Nevade. Drugi problem su ekolozi koji se bune protiv rudarenja zbog straha od uticaja na okoliš.
No, ako se sve riješi, rudarenje bi moglo početi već 2026. Zahvaljujući ovom izvoru tražene rude, proizvođači automobila također bi mogli bolje pratiti rastuću potražnju za električnim automobilima, koja bi se prema trenutnim procjenama, mogla povećati do osam puta do 2040. godine.