Testirali smo Hyundai Tucson Hybrid: Uglađeni hibrid je rame uz rame s najboljima
Nova vozila prati enorman rast cijena kojem svjedočimo posljednjih godina. Međutim, taj efekat zaobilazi Hyundai i Tucson.
Za pedesetak hiljada maraka, koliko košta osnovni benzinac s prednjim pogonom, a čija oprema je s redizajnom postala još bogatija, skoro da je nemoguće pronaći konkretniji novi automobil na bh. tržištu. To se naravno reflektuje na prodajne brojke i zato je Tucson najprodavaniji SUV model na našem tržištu.
Prema statistici za devet mjeseci ove godine registrovano ih je 281, odnosno svaki mjesec u prosjeku ih 31,2 pronađe put do kupca i to mahom do fizičkog lica po čemu se Hyundai izdvaja na našem tržištu. Udio benzinaca je 61,6 posto, dizela 18,9, a hibrida 19,5 posto. Dakle, hibridi su već preskočili prvu stepenicu, a to su dizeli.
Aktuelni Tucson, prije i poslije redizajna vozili smo u skoro svakoj opciji pogonskog sklopa i svaki je ostavio jako ugodan dojam o kojem se često vode pozitivne diskusije. No, Tucson Hybrid je priča za sebe.
Na takvu uglađenost "mješovitog" pogonskog sklopa, koji je rame uz rame s Toyotom kao pionirom hibrida, nije teško biti iskren i priznati da kupci koji se odluče na ovu vrstu pogona neće ni najmanje požaliti. Naravno, ukoliko se finansije poklapaju sa željama, mada razlika nije dramatična u odnosu na benzinca i dizela.
U najezdi novih automobila s kojima se proizvođači takmiče ko će instalirati veći tablet i bezbroj sigurnosnih asistenata, vožnja je pala u drugi plan. Uz sve to, popularni trendi "terenci" u C-SUV segmentu već se opraštaju od dizelskih motora, koje proizvođači nadomještaju hibridima. Tu ćete naći svakakve blago rečeno "skalamerije", jer je cilj potrošnja, odnosno što niža CO2 koju su nametnule evropske birokrate i tako bukvalno nasamarile i opteretile proizvođače s više strana. Ko se snašao – snašao se!
Da ne bude zabune, Hyundai je jedan od rijetkih proizvođača, koji paralelno s benzincima i hibridima još uvijek prodaje i dizelske motore, a svi su dostupni još uvijek u Tucsonu. Korejci su kao i većina drugih proizvođača kasnili s hibridnom tehnologijom, ali iz današnjeg ugla gledanja, radili su pametno, proučavajući je s prvim Ioniqom, da bi na kraju stali rame uz rame najboljih u tom poslu.
Osvježeni Tucson nije popeglan samo izvana, a čini se da će kupci više uživati unutra. Naime, instrument ploča i multimedijalni ekran su ranije bili zasebne jedinice, a sada su spojeni u jedan produženi panel kao kod broj manje Kone. Automatski mjenjač je prije redizajna imao dvije vrste šaltanja: klasična palica i tasteri (po sistemu shift by wire) kod najekskluzivnijeg paketa, dok se sada ta komponenta, takođe uz "shift by wire" princip, bez obzira na odabir paketa nalazi iza upravljača - praktični i ergonomski detalj koji je također preseljen iz Kone. Još jedna stvar je evolutivno podignuta na viši nivo, a to je sekcija klimatizacije, koja ima praktičnije "kolutiće" s ručnim podešavanjem temperature klime. U najraskošnijem paketu Luxury ćete dobiti i ventilisana sjedišta, na već postojeću opciju grijanja.
Ukupni dojam unutrašnjeg prostora, koji je jako komforan i sačinjen od ugodnih materijala s veoma preciznom završnom obradom je slobodno rečeno dostigao premium dojam. U rijetko kojem "konfencijskom" automobilu ćete dobiti takvu sliku i takav završnu obradu. Materijali su pod rukom prijatni, a ergonomija je mnogo bolja nego prije.
Moramo spomenuti da, iako se Tucson kotrljao na 19-inčnim točkovima (standard već od trećeg paketa Harmony) - nije ispustio niti jedan šum ili cvrčak iz prednje armature ili centralne konzole. Čak štaviše, Tucsonov ovjes bez ikakvih "vještačkih" pomagala, koja forsira njemačka konkurencija tražeći hiljade maraka doplate bez adekvatnog ugođaja, je jako ugodno gutao neravnine i ispupčenja sa podloge. Koliko je Hyundai pažljiv prema korisnicima dokazuje i pritisak na taster podizača prozora ili ručice žmigavca, koji su toliko uglađeni pod prstima da se konkurencija zaista zapita kako to Hyundai postiže.
Nije to bez razloga, samo se sjetite začuđenog šefa Volkswagena na sjamu automobila u Frankfurtu 2011. godine Martina Winterkorna, koji dok bešumno podiže upravljač podešavajući visinu na drugoj generaciji Hyundaija i30 razdraženo komentariše svojim pomoćnicima:
"Ne zvecka! BMW to ne može, mi ne možemo, ali oni (Hyundai) mogu."
Jedan od asistenata je odgovorio da je i VW imao takvo rješenje, ali da je bilo preskupo za proizvodnju. Međutim, Hyundai sve ove godine nema takve dileme, već pokušava prema svojim kupcima biti fer i pošten.
Hibridni sklop na redizajniranom Tucsonu ima samo jednu promjenu, koju kao na vanjskom redizajnu možete primijetiti uz upotrebu "lupe". Iako se promjena na pogonu ne tiče "strujnog" menadžmenta, sveukupna slika u korištenju je bolja. Naime, kako je Hyundai ukinuo jači turbobenzinac od 180 KS, te ostavio verziju od 150 KS koja je u međuvremenu ojačana softverski na 160 KS, "matching" je spao na turbaka od 160 KS i isti elektromotor kao prije, sa snagom od 60 KS.
Umjesto prijašnjih 235, sadašnja sistemska snaga iznosi 215 konja. Međutim, u praksi nam se ovaj sklop dopao još više, jer je postao uglađeniji i ekonomičniji. Očigledno su inžinjeri u Koreji poradili na još boljoj sinhronizaciji rada benzinca i efikasnijem napajanju elektromotora iz identične baterije relativno malenog kapaciteta od 1,49 kWh.
S navedenim minimalnim promjenama, poredeći hibrid prije i poslije redizajna, uočava se da se rasterećeniji benzinac u pojedinim režimima rada vrti na manjim obrtajima, iako je i dalje uparen sa šestostepenim automatikom, kojeg bi vrlo rado vidjeli sa stepenom prenosa više. Preciznije rečeno, vozeći autocestom pri 130 km/h, radilica benzinca se vrti na oko 100 obrtaja u minuti manje nego prije, odnosno na 2.400 obrtaja u minuti, ali popeglana aerodinamika čini subjektivni osjećaj i dovoljnu razliku u odnosu na modelske godine prije redizajna. U svemu je pomoglo i uklanjanje šumova koji je karoserija prije proizvodila na većim brzinama.
Potrošnja na autocesti je najveća mana hibridnog sklopa, pa tako i kod Tucsona. Ipak, u novom paketu s 20 KS slabijim i rasterećenijim benzincem malo je niža nego prije – rekli bi oko pola litra. S devet litara benzina pri brzini od 130 km/h Tucson je zbog veće mase oko 20 posto žedniji od dizela i oko 10 posto od benzinca. Zato u gradskoj vožnji, gdje softver vrlo često "bez najave" uključi elektromotor, potrošnja pada na oko 5,5 litara, što je brojka koju benzinac i dizel teško mogu postići. Prosjek od 6,4 litra je na nivou dizelaša i to daje odgovor zašto im kupci na našem konzervativnom tržištu daju sve više prednost nad dizelima, pogotovo što im je cijena skoro izjednačena.
Pogled na cjenovnik benzinaca i dizela u poređenju s hibridom otkriva malu razliku od 4.000-4.500 KM na strani komparativnog benzinca s automatskim mjenjačem, dok razlika u poređenju s jednakopremljenim dizelom (jača verzija) skoro da ne postoji. Da su državni poticaji u visini od 5.000 KM na hibride ostali aktivni i ove godine, kupci bi se nesumnjivo najaviše otimali za hibridni Tucson, budući na uglađenost pogonskog sklopa koji zaista ostavlja jako ugodan i prijatan dojam, čak i u gradskom režimu korištenja.
-
Osnovni podaci o testnom automobilu: Hyundai Tucson HEV 4WD H-Track Luxury
-
Cijena osnovnog hibridnog modela (Tucson HEV 2WD 1.6 T-GDI Art): 67.490 KM
-
Cijena testnog modela: 89.190 KM
-
Promotivni popust: 5.000 KM
-
Cijena s popustom: 84.190 KM
-
Motor: 4-cilindarski, 4-taktni, turbobenzinski, smješten naprijed poprečno. Radna zapremina 1.598 ccm, turbopunjač, direktno ubrizgavanje goriva, četiri ventila po cilindru. Najveća snaga 118 kW – 160 KS pri 5.500 obr/min. Najveći obrtni moment 265 Nm od 1.500 do 4.500 obr/min. Elektromotor: 44 kW – 60 KS i 265 Nm obrtnog momenta. Najveća kombinovana snaga i vrijednost obrtnog momenta: 215 KS i 350 Nm. Kapacitet baterije: 1,49 kWh.
-
Prijenos snage: Adaptivni pogon preko obje osovine (4WD H-Track). Automatski 6-stepeni mjenjač. Aluminijske felge 7,5J x 19, gume dimenzija 235/50 R19 (Michelin Primacy 4).
-
Šasija: Prednji ovjes – McPherson, nezavisni, spiralne opruge, gasni amortizeri. Stabilizatori. Zadnji ovjes – multilink osovina, spiralne opruge, hidraulično-plinski amortizeri. Električni servo-upravljač.
-
Performanse i potrošnja goriva: Ubrzanje od 0 do 100 km/h – 8,2 s. Najveća brzina - 187 km/h. Prosječna potrošnja na testu: 6,4 l/100 km. Najniža izmjerena potrošnja na testu: 4,3 l/100 km. Prosječna potrošnja prema WLTP normama: 5,7-5,9 l/100 km. Prosječna emisija CO² prema WLTP normama: 129 g/km.
-
Dimenzije: Dužina – 4.510 mm. Širina – 1.865 mm. Visina – 1.650 mm. Međuosovinsko rastojanje – 2.680 mm. Zapremina prtljažnika: od 616 do 1.795 litara s preklopljenim zadnjim sjedištima. Masa praznog automobila: 1.701 kg. Najveća dozvoljena masa – 2.190 kg. Zapremina rezervoara za gorivo – 52 lit.
-
Serijska oprema testnog automobila: Hyundai Tucson Hybrid 1.6 T-GDI 4WD H-Track Luxury
-
Dodatna oprema (uračunato u cijenu): Metalik boja – 1.200 KM
-
Garancija: 5 godina bez ograničenja pređenih kilometara, 8 godina na bateriju