Da li biste svom šefu trebali kazati da imate novu ponudu za posao
Ako radite u toksičnom okruženju, vjerovatno je da ćete se suočiti s oštrom reakcijom nadređenog, tako da informaciju možete prešutjeti dok ne napustite posao. No, ako imate odličan odnos sa svojim šefom, možete mu to odmah kazati.
Ipak, ukoliko osjećate kao da varate i želite se osloboditi krivice saopćavanjem da vam je ponuđen novi posao, možda u razgovoru sa šefom nećete dobiti željenu satisfakciju. Osim toga, ukoliko niste razmislili o tome kakav bi taj razgovor trebao biti, onda sam razgovor može biti loš potez.
U oba slučaja vaš šef ne može uraditi ništa korisno s informacijama koje mu saopćite. Nadalje, možda će na vas drugačije gledati. Primjera radi, možda će vam smanjiti obim posla ako misli da ste jednom nogom izvan trenutne kompanije. To može biti loša vijest za vas ako kasnije odlučite ostati ili napredovati u trenutnoj kompaniji.
Poslovni portal je Fast Company je dao nekoliko savjeta kada i kako da svom šefu kažete da razmišljate o drugim poslovima.
Ako želite ostati
Ako želite ostati, to kažite svom šefu tek onda kada odlučite šta tačno očekujete od trenutnog posla. Informacije o tome šta je bilo primamljivo u novoj poslovnoj ponudi mogu biti koristan alat za pregovaranje o poboljšanju na trenutnom radnom mjestu.
Iskreno razgovarajte o tome šta je potrebno da se dogodi kako biste ostali. Između ostalog, to možete iskoristiti za pregovore o povišici. Novac nije uvijek vrijedan promjene karijere, ali imate pravo tražiti povišicu. Jednostavno rečeno: ako je nova poslovna ponuda primamljiva zbog bolje plate, vrijeme je za pregovore. Novac je jedan od elemenata novih karijernih mogućnosti.
Međutim, razmislite i o tome da li želite raditi na različitim projektima, da li želite raditi s različitim ljudima, da li ćete s novom radnom pozicijom dobiti nove prilike.
Utvrdite zašto vas nova poslovna ponuda privlači te razmislite o prednostima i nedostacima prihvaćanja te ponude u odnosu na ostanak u trenutnoj kompaniji. Ako ostanak ima više prednosti, razgovarajte sa svojim šefom o tome kako da još više poboljšate svoju poziciju.
Ako želite otići
S druge strane, ako želite otići, kažite svom nadređenom koliko još namjeravate ostati. Ipak, ako niste sigurni da li želite prihvatiti novu ponudu, preporuka je da ne dijelite više informacija nego što je to potrebno. Čak i ako napuštate radno okruženje koje i nije toliko dobro, nastojte otići u dobrim odnosima.
Razgovor o napuštanju posla nije nikada lak, čak i onda kada vi i vaš šef imate odličan odnos. Srećom, postoji način da se pripremite za taj razgovor. Budite ljubazni, ali i direktni i jasni u vezi svojih namjera. Za nadati se da će šef izraziti podršku i neće reagirati ljutito, prijetnjama ili osjećajem krivice. Ako ipak bude tako reagirao, to je pokazatelj da je izbor da odete bio pravi izbor.
Ovakvi razgovori mogu biti bolni, ali u konačnici korisni. Način na koji neko reagira kada mu saopćite neželjenu vijest otkriva više o njegovom karakteru nego u uobičajenom razgovoru.
Vrijeme
Preporuka je i da informaciju o novoj poslovnoj ponudi ne dijelite prerano, čak i ako ste u dobrim odnosima sa šefom. Ukoliko jeste u dobrim odnosima, tu informaciju biste trebali podijeliti nešto ranije. No, to učiniti prerano nije dobra ideja jer ih može dovesti u nezgodnu poziciju. Kada to odlučite učiniti, učinite to s pažnjom, posebno onda kada je vjerovatno da će se vaš šef osjećati izdanim ili povrijeđenim.
Nadalje, ako ste u dobrom odnosu sa šefom ili ste možda čak prijatelji, možda će vam biti teško da razmislite o svojoj poziciji. Potreba da nekoga ne obmanjujete može vas navesti da prerano kažete da imate novu poslovnu ponudu.
Dakle, razgovor može biti težak, ali ga obavite na način kojim ćete izraziti poštovanje prema nadređenom i kojim sebe stavljate u dobru poziciju za sljedeći poslovni korak, piše Fast Company.