Beč počeo reciklirati fosfor kojim bi mogao zadovoljiti sve svoje potrebe u proizvodnji hrane
Do sada se fosfor iz kanalizacionog mulja uglavnom nije ponovo upotrebljavao, ali ova nova tehnologija je prvi korak ka promjeni tog trenda. Energetsko preduzeće Wien Energie postavlja temelje za masovnu upotrebu fosfora reciklažom čime se čini još jedan, kako je ocijenjeno, veliki korak prema kružnoj ekonomiji.
Od 2033. godine bit će zakonski obavezno reciklirati fosfor iz pepela u svim komunalnim postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda.
Postrojenje Simmeringer Haide u Beču suši mulj koji se zatim termički obrađuje. Tokom sagorijevanja uništavaju se štetne supstance dok se iz nastalog pepela može ponovo izdvojiti fosfor za proizvodnju đubriva. Mulj se sastoji od 96 posto vode, a za njegovo spaljivanje potrebno je prethodno smanjiti nivo vlage.
"Kada se govori o održivosti, malo ko pomisli na reciklažu fosfora iz kanalizacionog mulja. Ipak, imamo priliku da ovu vrijednu sirovinu ponovo upotrijebimo. Zatvaranjem fosfornog kruga, čuvamo prirodne resurse i postajemo manje zavisni od uvoza fosfora. Postrojenje koje smo otvorili predstavlja značajan doprinos zaštiti okoliša, klime i osiguravanju opskrbe hranom ,“ rekao je Karl Gruber, direktor preduzeća Wien Energie.
Upotreba fosfornih đubriva u 20. stoljeću značajno su povećani poljoprivredne prinosi. No, od 2014. godine fosfor je na nivou Evropske unije klasifikovan kao kritična sirovina. Većina fosfora se uvozi iz trećih zemalja, uglavnom iz sjeverne Afrike, gdje eksploatacija ponekad uzrokuje značajno zagađenje okoliša.
Wien Energie trenutno provodi pilot-projekte s industrijskim partnerima i istražuje mogućnost izgradnje vlastitog postrojenja za ovu svrhu. Konačni kapacitet mogao bi zadovoljiti potrebe za fosforom u sektoru proizvodnje hrane za cjelokupnu populaciju Beča i Donje Austrije.